trendy

Gdzie na ferie - analiza noclegowo.pl

2022-01-04

To już wiadomo: wyjazdy sylwestrowe najczęściej spędzaliśmy we dwoje, a najpopularniejszym celem wycieczek była Małopolska. A co czeka nas w ferie 2022? Gdzie jeszcze są miejsca i jakie obostrzenia będą obowiązywać? Portal Noclegowo.pl podsumował sylwestrowe wyjazdy Polaków i sprawdził, jak planować podróże w 2022 roku.

Sylwester 2021 - jak go spędziliśmy?

Sylwester 2021 iloc dni rezerwacji Noclegowo.pl

Sylwestrowa noc 2021 wypadła w piątek, co zachęciło wielu Polaków do wydłużenia ostatniego weekendu roku i spędzenia go z dala od domu. Najczęściej na wyjazd decydowały się pary (53,8 proc. rezerwujących), a na drugim miejscu (23,1 proc.) znalazły się niewielkie, cztero- i pięcioosobowe grupy dorosłych. Na wyjazd w sylwestra 2021 z dzieckiem zdecydowało się 15,4 proc. osób. Gdzie jeździliśmy najczęściej?

Choć Polacy często poszukiwali obiektów w Zakopanem, to o ponad 66 proc. - w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat - spadło zainteresowanie noclegami blisko centrum tego górskiego kurortu. - twierdzi Mateusz Goliat, ekspert Noclegowo.pl.

Równie dużą popularnością cieszyły się w tym roku niewielkie, nieco mniej zatłoczone miasteczka w województwie małopolskim. Rezerwujący wybierali zarówno te w pobliżu stolicy Tatr (Kościelisko, Biały Dunajec, Dzianisz), jak i bardziej oddalone (na przykład Gdów czy Stryszawę). Sylwestra last minute często rezerwowano też w Pomorskiem (Gdańsk, Gdynia, Junoszyno).

Ferie 2022 a obostrzenia. Co dalej z wyjazdami Polaków?

Termin tegorocznych ferii zimowych przypada na okres od 17 stycznia do 27 lutego. Wprowadzone 15 grudnia 2021 r. obostrzenia - w tym limit 30% obłożenia w obiektach noclegowych - potrwają co najmniej do 31 stycznia 2022 r. Wytyczne te obowiązywać będą przez cały okres ferii dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Obejmą również 8 pierwszych dni przerwy dla podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a także pierwszy dzień ferii województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W najbliższych dniach okaże się, czy limity będą przedłużone lub zaostrzone w lutym. Od dłuższego czasu nie obowiązują one jednak osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców. To sprawia, że miejsc noclegowych – szczególnie w weekendy - ubywa w szybkim tempie. Przyczyniają się do tego też rozwiązania proponowane przez gospodarzy, takie jak umożliwienie przełożenia wyjazdu na inny termin czy bezpłatna anulacja.

Jak będziemy podróżować w 2022 roku?

W pierwszych miesiącach 2022 roku wciąż królować będą wyjazdy krótsze niż 7 dni. W ferie 3- i 4-dniowy urlop wybiera 35 proc. rezerwujących, a 40 proc. podróżujących wyjedzie na 5-6 dni. Wyjazd na tydzień i więcej planuje tylko 20 proc. Polaków. Najchętniej wybierane miejscowości to Zakopane i Karpacz, choć nie brakuje rezerwacji w niewielkich, małopolskich miejscowościach takich jak Ząb, Zawoja czy Muszyna. Ci, którzy ferie wolą spędzić nad morzem decydują się na Gdańsk, Władysławowo, Ustronie Morskie czy Kołobrzeg. Niezależnie od kierunku podróży, stale utrzymuje się trend poszukiwania noclegów na wyłączność. W górach popularne są to domki, nad morzem Polacy równie często poszukują apartamentów. W grudniu zaczęły również pojawiać się rezerwacje na wyjazdy wakacyjne, które stanowiły łącznie 9,7 proc. Większość z nich (aż 57 proc.) dotyczyła Trójmiasta.

Miejsca noclegowe, szczególnie w popularnych miejscowościach i obiektach, w których można zrealizować bon turystyczny, warto rezerwować w tym roku z dużym wyprzedzeniem. - dodaje Mateusz Goliat.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail