prawo

Rosja zawieszona w UNWTO

2022-04-28

- Członkowie UNWTO wysłali jasny komunikat: turystyka jest filarem pokoju i przyjaźni międzynarodowej, a członkowie UNWTO muszą przestrzegać tych wartości lub ponosić konsekwencje, bez wyjątków. To nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne pokazuje, że działania Rosji są nie do obrony i sprzeczne z samymi zasadami UNWTO i międzynarodowego zarządzania – skomentował wyniki głosowania Sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili.

Zurab

Członkowie UNWTO zagłosowali za zawieszeniem Federacji Rosyjskiej w prawach członka tej organizacji. Sama Rosja złożyła wcześniej rezygnację z członkostwa. Oznacza to, że Rosja traci swoje prawa i przywileje w ramach tej wyspecjalizowanej agendy ONZ.

Dyskusja nad zawieszeniem i następnie głosowanie odbyło się na pierwszym w historii organizacji nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym UNWTO. Decyzja została podjęta zgodnie z zaleceniami i decyzją Rady Wykonawczej UNWTO. Rada wykonawcza podjęła ja na nadzwyczajnym posiedzeniu w zeszłym miesiącu.  

Delegacja rosyjska odmówiła obrony swojego stanowiska, zamiast tego ogłosiła wycofanie się z UNWTO przed rozpoczęciem debaty. Zgromadzenie głosowało za zawieszeniem, znacznie przekraczając wymaganą większość dwóch trzecich. Decyzja o zawieszeniu w chodzi w życie natychmiast, natomiast rezygnacja z członkostwa staje ważna dopiero rok po złożeniu przez członka oficjalnego zawiadomienia za pośrednictwem odpowiednich kanałów.

Federacja Rosyjska nie będzie mogła korzystać z praw ani przywilejów członkostwa w UNWTO. Oznacza to, że nie będzie mogła korzystać z usług Organizacji, w tym pomocy technicznej, nie będzie też mogła uczestniczyć w jakichkolwiek spotkaniach lub wydarzeniach UNWTO, nie będzie mogła wysuwać żadnych kandydatów do zasiadania w organach statutowych UNWTO ani głosować w wyborach do organów UNWTO lub zgłaszać kandydata na sekretarza generalnego.

Sesja nadzwyczajna Zgromadzenia Ogólnego została zwołana na prośbę sześciu członków organizacji i z polecenia Rady Wykonawczej UNWTO. Po jej posiedzeniu sekretariat UNWTO przekazał Zgromadzeniu Ogólnemu obszerny raport, aby państwa członkowskie mogły podjąć świadomą decyzję w związku z zawieszeniem członkostwa Federacji Rosyjskiej zgodnie ze statutem Organizacji. Statuty UNWTO stanowią, że każde państwo członkowskie może zostać zawieszone, jeśli dwie trzecie członków organizacji uważa, że ​​prowadzi politykę sprzeczną z jej podstawowymi celami. Zawieszenie jest tymczasowe i może zostać zniesione, tylko przez Walne Zgromadzenie i zgodnie z tą samą procedurą.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail