Powiat lidzbarski – serce Warmii

Powiat lidzbarski to miejsce niezwykłe. Ciekawa historia, liczne zabytki, piękne krajobrazy. Można tu nie tylko zwiedzać i poznawać, ale także wypoczywać, bawić się i zregenerować siły.

r202206rt 254819 272296

Weekend to zdecydowanie zbyt krótki czas, aby poznać bogactwo, które oferuje turystom ten zakątek ziemi. Jednak nawet kilkudniowy pobyt może dostarczyć wielu ciekawych i niezapomnianych wrażeń. – Serdecznie zapraszam do miejsca niezwykłego – powiatu lidzbarskiego. Jest to idealna przestrzeń zarówno dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy i bliskości natury, jak i tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Znajduje się tu wiele miejsc, zabytków oraz historii wartych poznania. Weekendowy pobyt w powiecie lidzbarskim może być świetnym początkiem poznawania tajemnic, do których warto wracać! – zapewnia Jan Harhaj, starosta lidzbarski. Samo miasto Lidzbark Warmiński również oferuje możliwości doskonałego wypoczynku. – Perła Warmii to nie tylko piękne zabytki i rozbudowana baza hotelowa, ale przede wszystkim zdrowotny, uzdrowiskowy mikroklimat. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe z pewnością umilą pobyt w naszym pięknym mieście, a czas wolny między nimi najlepiej spędzić nad jeziorem, spacerując po parku uzdrowiskowym doliny Symsarny lub korzystając ze zdrowotnych właściwości lidzbarskich tężni – deklaruje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. 

r202206rt 13849 612675

MIEJSCA, HISTORIE, ZABYTKI WARTE POZNANIA

Wielowiekowa, bogata historia Warmii pozostawiła po sobie wyjątkowe i cenne zabytki architektury. Zamek Biskupów Warmińskich pochodzący z XIV wieku jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiej architektury gotyckiej. Do ostatniego rozbioru Polski był siedzibą biskupów warmińskich, a zamieszkiwały w nim tak wybitne postacie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki. Jednym z najcenniejszych zabytków Lidzbarka Warmińskiego jest również Pałacyk Letni (tzw. Oranżeria Kultury) z XVII wieku, położony na terenie ogrodów biskupich. Dziś jest to miejsce spotkań literackich, muzycznych i naukowych. Wart uwagi jest również kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła znajdujący się w centrum miasta, cerkiew prawosławna oraz dawne fortyfikacje wznoszące się w kilku miejscach i prowadzące do Wysokiej Bramy, która jest świadectwem dawnych fortyfikacji miasta. Innym pięknym miastem na Warmii leżącym w powiecie lidzbarskim jest Orneta. Stare miasto zachowało dawny układ ulic, z prostokątnym rynkiem w centrum. Swe piękno Stary Rynek zawdzięcza podcienionym kamieniczkom, znajdującym się wokół gotyckiego ratusza z XIV w. z najstarszym dzwonem na Warmii. Gotycką budowlą jest kościół św. Jana wzniesiony w XIV w. Ciekawym miejscem oddalonym 3 km od Ornety jest sanktuarium pw. Nawiedzenia NMP w Krośnie. Jeśli wierzyć legendzie, w rzece Drwęcy dzieci znalazły cudowną figurkę Matki Boskiej. W...JUSTYNA BARNAŚ, KATARZYNA RADULEWICZ

Wydanie: 6/2022, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail