Jakie będzie lato?

Wakacje już w pełnym biegu. Po dwóch latach ograniczeń pandemicznych tegoroczny sezon letni pod względem możliwości przypomina te z ostatnich lat przed pandemią. Jaki będzie to sezon dla branży? Wiele wskazuje na to, że raczej udany.

r202206rt 770786 146227

Jak zawsze przed sezonem mamy do dyspozycji rozmaite badania, analizy i prognozy zachowań polskich turystów. Można nawet odnieść wrażenie, że w tym roku jest ich więcej niż zwykle. W sumie nie ma się czemu dziwić, ponieważ po ostatnich dwóch latach dramatycznego rollercostera wszyscy chcą wiedzieć, jak będzie tym razem. Sprawdźmy więc, co wynika z dostępnych badań. Jeśli chodzi o ogólne wnioski, to optymistyczne jest to, że Polacy chcą podróżować i wiele osób ma plany na tegoroczne wakacje. Chęć podróżowania nasi rodacy wykazywali właściwie przez cały okres pandemii. Na tle innych nacji w Europie w tym czasie okazywaliśmy się najbardziej gotowymi do podróży. Cieszy, że ten zapał wciąż się utrzymuje. Negatywne zjawiska dotyczą przede wszystkim aspektu ekonomicznego. To przyczyny finansowe (w szczegółach bardzo różne) powstrzymują część z nas przed podróżą. Co do dokładniejszych trendów wyniki badań nie są jednoznaczne. Na pewno nadal wypoczynek w kraju będzie cieszył się dużym powodzeniem. Tak jak w poprzednich latach zdecydowana większość turystów wypoczywać będzie w kraju. Jednak najwyraźniej grupa tych, którzy planują wyjazd za granicę, znacznie wzrosła i z tego powodu również touroperatorzy oferujący wypoczynek za granicą powinni zanotować większy ruch niż w poprzednim roku. 

Zrzut ekranu 2022 07 11 o 12.31.18

WIĘCEJ WYJAZDÓW

W czerwcu Polska Organizacja Turystyczna zaprezentowała wstępne wyniki badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowane na zlecenie POT 31 maja 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI. Warto zacząć od tego badania, ponieważ wśród dostępnych na rynku ono wydaje się jednym z najlepszych pod względem warsztatowym (reprezentatywność grupy i metoda). Z badania wynika, że letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje blisko dwie trzecie respondentów (65 proc.), co w odniesieniu do informacji uzyskanej od tych samych osób o zrealizowanych w 2021 r. wyjazdach wypoczynkowo-turystycznych stanowi wzrost o 18 proc. (55 proc. w 2021 r.). Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66 proc.). Jedna czwarta chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku (25 proc.). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać ponad 3 tys. zł (17 proc.). Co piąty chciałby wydać między 2001 a 3 tys. zł (20 proc.). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać do 2 tys. zł (53 proc.). Przeciętnie planuje się sześciodniowe wyjazdy. – Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, obecny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 proc. w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Bardzo podobne wyniki uzyskano w badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy Europa Ubezpieczenia. Wprawdzie miało ono mniejszą próbę niż badanie POT, bo 500 osób, jednak przeprowadzono je również metodą CAWI, a więc porównywanie obu tych badań jest jak najbardziej uprawnione. Z przygotowanego na podstawie tych badań raportu „Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków” wynika, że 71 proc. pytanych planuje wyjechać w najbliższym czasie na letni urlop. W domu zostanie 11 proc. ankietowanych, a 17 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Ulubionym letnim kierunkiem wyjazdów niezmiennie pozostaje Bałtyk. Na wakacje w Polsce wybiera się blisko połowa badanych, a w tej grupie aż 44 proc. deklaruje, że jedzie nad polskie morze. Drugim wyborem planujących urlop w Polsce są góry,...ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 6/2022, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail