Mazowieckie zamki nie bronią się przed turystami

Mazowsze ma długą i barwną historię. Było osobnym państwem i miało swoją dynastię – Piastów Mazowieckich. Było też ostatnim z księstw po rozbiciu dzielnicowym, które zostało przyłączone do Królestwa Polskiego. Nic dziwnego, że te czasem burzliwe dzieje pozostawiły pamiątki, które dziś przyciągają turystów.

r202208rt 777837 969450

Mazowsze zwykle nie jest kojarzone z zamkami i pałacami. Tymczasem województwo to oferuje turystom wiele historycznych obiektów – od malowniczych ruin, po dobrze zachowane budowle, w których funkcjonują instytucje kultury i odbywają się liczne wydarzenia z turniejami rycerskimi włącznie. To wszystko w sielskim krajobrazie Mazowsza. Krajobrazie kojarzonym jako typowo polski. Do tego to wszystko zwykle dogodnie skomunikowane. Ze znacznej części naszego kraju można łatwo i w miarę szybko dostać się na Mazowsze. Dzięki temu jest to doskonały region do organizowania jednodniowych lub weekendowych wypadów. 

KSIĘSTWO MAZOWIECKIE

Samodzielnie Księstwo Mazowieckie (a właściwie jego ostatni fragment) zostało przyłączone do Królestwa Polskiego dopiero po śmierci ostatniego z Piastów Mazowieckich, Janusza III, co nastąpiło w 1526 r. Funkcjonowanie takiego państwa (czy częściej państw, ponieważ przez znaczną część tego czasu funkcjonowało więcej niż jedno Księstwo Mazowieckie) wymagało odpowiedniej infrastruktury. Obrona przed sąsiadami była w średniowieczu punktem obowiązkowym. W przypadku Mazowsza byli to nękający najazdami Litwini, plemiona Prusów i Jaćwingów czy wreszcie rajzy wojsk zakonu krzyżackiego. W efekcie choć nie było to ogromne i bogate księstwo, powstawały tu zamki mające zapewnić bezpieczeństwo zarówno całemu państwu, jak i książętom oraz ich rodzinom. Mamy więc na Mazowszu budowle obronne, niektóre z czasem przebudowane na wygodne rezydencje. Dziś te, które dotrwały do naszych czasów, stanowią atrakcje turystyczne, często stosunkowo mało znane. 

r202208rt 31871 545424

PŁOCK – DAWNA STOLICA NIE TYLKO MAZOWSZA

To malowniczo położone nad Wisłą miasto należy do ekskluzywnego grona ośrodków, które pełniły w swych dziejach funkcję stolicy Polski. Oczywiście dawniejsza stołeczność oznaczała lokalizację głównej siedziby władcy. W tym wypadku chodzi o Władysława Hermana, ojca Bolesława Krzywoustego. Na swoją rezydencję Płock wybrał pierwszy z nich. To z płockiego zamku rządzili ówczesną Polską. Obaj spoczęli w płockiej katedrze, jak wielu książąt mazowieckich. Katedra, jak całe miasto, położona jest nad Wisłą. I w tym wypadku „nad” należy rozumieć dosłownie, bo bryła świątyni wznosi się na Wzgórzu Tumskim wysoko nad lustrem wody. Płocka skarpa i Wisła sama w sobie są jednymi z atrakcji miasta. Warto dodać, że Płock ma nawet molo. Do tego plażę i położony również nad Wisłą amfiteatr. Choć część budowli runęła do rzeki, gdy w XVI wieku wyjątkowo wysoka woda podmyła część skarpy, jednak zachowała się część murów i dwie wieże. Płock poza zamkiem i historią oferuje również inne atrakcje i jest...ZBIGNIEW ADAMÓW-BIELKOWICZ

Wydanie: 8/2022, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail