Coraz popularniejsza perła Karaibów

Jamajka ma wszystko, co najlepszego oferują Karaiby: doskonały klimat, oryginalną kuchnię, przyrodę, ciepłe morza i przyjaznych ludzi. Nic więc dziwnego, że przyciąga coraz więcej turystów.

Samo hasło „Karaiby” brzmi przygodą, tropikami i egzotyką. Nic więc dziwnego, że kraje położone w tym regionie świata zyskują na popularności w Polsce. Właściwie jedyną ich poważną wadą jest odległość. Jednak w dobie komfortowych samolotów nie jest to aż taki problem. A wśród karaibskich wysp Jamajka zdecydowanie należy do najbardziej rozpoznawalnych. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie Jamajką wśród turystów rośnie. Bieżący sezon jest tego doskonałym przykładem, ponieważ okazuje się, że turystyka na wyspie przekracza pod względem liczby gości poziom sprzed pandemii. Według ministra finansów Jamajki Nigela Clarke'a, turystyka prawdopodobnie wygeneruje prognozowane 5 mld dolarów dochodów w roku kalendarzowym 2023. Świadczą o tym obecne trendy i wyniki branży. Ponadto minister stwierdził, że w 2024 r. kraj ma przyjąć 5 mln odwiedzających i wynik ten osiągnie rok wcześniej, niż zakładano.

Turystyka nadal napędza ożywienie gospodarcze kraju po COVID-19. Gospodarka wzrosła w tym okresie o 5,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r., a sektor turystyczny i hotelarski ma w tym znaczny udział. Jamajka to państwo wyspiarskie – składa się na nie 28 wysp – na Morzu Karaibskim o łącznej powierzchni 10 990 km kw. i linii brzegowej wynoszącej 1022 km. Jest zatem pod względem powierzchni 27. najmniejszym krajem w obu Amerykach i zajmuje 167. miejsce na świecie i trzecie na Karaibach.

Ponad połowa wszystkich mieszkańców (57 proc.) mieszka w miastach, co piąty – w Kingston. Średnia wysokość terenu wynosi 340 m n.p.m. Najwyższy szczyt górski (Blue Mountain Peak) liczy 2256 m. Jamajka przyjęła w 2020 r. łącznie milion turystów, zajmując 85. miejsce na świecie w wartościach bezwzględnych. Oczywiste jest, że mniejsze kraje regularnie wypadają gorzej w porównaniu bezwzględnej liczby gości. Zestawienie liczby turystów z populacją Jamajki daje znacznie bardziej porównywalny obraz: z 0,45 turysty na mieszkańca Jamajka zajmuje 69. miejsce na świecie.

Na Karaibach zaś 17. W samym sektorze turystycznym Jamajka wygenerowała w ubiegłym roku około 3,10 mld dolarów amerykańskich. Odpowiada to 22,72 proc. produktu krajowego brutto i około 10 proc. wszystkich wpływów z turystyki międzynarodowej na Karaibach. 

r202210rt 926669 755022ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 10/2022, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail