Luksusowe hotele – coraz większy rynek

Rynek luksusowych hoteli w Europie rośnie, w związku z czym powstaje coraz więcej tego typu obiektów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Choć i tutaj, jak w innych segmentach turystyki, pandemia również wywarła niekorzystny wpływ.

r202210rt 107872 660049

Według przewidywań ośrodków analitycznych rynek luksusowych hoteli w Europie będzie rósł, a wskaźnik CAGR ma wynieść ponad 6 proc. w latach 2021-2026. Na rynek negatywnie wpłynęła pandemia, która sparaliżowała cały sektor turystyczny, ponoszący w samej UE straty w wysokości około 1 mld euro miesięcznie. 

EUROPA LIDEREM TURYSTYKI

Europa jest światowym liderem w międzynarodowej turystyce, z ponad 700 mln turystów przyjeżdżających do regionu każdego roku. Wyjątkowo rozwijający się przemysł turystyczny – uzupełniający podróże biznesowe, zawodowe i studenckie – zapewnia zatrudnienie i wymianę zagraniczną wielu Europejczykom, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich, dzięki połączeniu słońca, plaż, krajobrazów i zabytków. Znane na całym świecie miasta Europy również przyciągają dużą liczbę turystów. W rzeczywistości kraje europejskie są stale jednymi z najlepszych miejsc turystycznych na świecie; przyciągają gości z Europy, a także z innych kontynentów, głównie z Ameryki Północnej, a następnie z Chin. Szacuje się, że w 2019 r. podróże i turystyka wniosły do europejskiego PKB około 2191 mld euro, chociaż w 2020 r. liczba ta spadła o połowę z powodu pandemii koronawirusa. Sektor podróży i turystyki w europejskim rynku pracy zapewnił ponad 38 mln miejsc pracy w 2019 r. i prawie 35 mln miejsc pracy w 2020 r., co oznacza spadek o około 9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. 

TURYSTYKA W EUROPIE

Europa jest najczęściej odwiedzanym kontynentem na świecie – i nie bez powodu. Popyt na luksusowe hotele różni się w zależności od rodzaju nieruchomości i zależy od takich czynników jak lokalizacja, wielkość i nieruchomości na miejscu. Oczekuje się, że rosnący dochód rozporządzalny, popularyzacja kultury city breaków, wprowadzenie tanich przewozów lotniczych oraz dynamicznie rozwijający się sektor usług będą napędzać rynek. Rosnąca siła nabywcza i poziom życia należą do kluczowych elementów powodujących przyciąganie klientów do luksusowych kurortów. Organizowanie wydarzeń sportowych przez miasto lub kraj jest również istotnym czynnikiem napędzającym popyt na luksusowe zakwaterowanie.

Drużyny sportowe, a także widzowie podróżujący z różnych miejsc na turniej...ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 10/2022, HOTELE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail