Odpowiedzialność karna ORGANIZATORÓW TURYSTYKI za brak wpisu do rejestru

Na przedsiębiorcy turystycznym ciąży obowiązek dokonania wpisu do rejestru. Brak tego wpisu skutkuje odpowiedzialnością karną. Lista osób, które mogą w ten sposób odpowiadać, jest dość długa.

Zrzut ekranu 2022 12 20 o 11.36.28

Podjęcie przez przedsiębiorcę działalności w charakterze organizatora turystyki, niezależnie od obranej formy prawnej, uzależnione jest od spełnienia wymagań wskazanych w art. 7 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (dalej: ustawa). Dopiero po spełnieniu tych wymagań, zgodnie z art. 24 ustawy, możliwe jest wpisanie przedsiębiorcy do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Dla przedsiębiorców, którzy podejmują działalność turystyczną objętą obowiązkowym wpisem do rejestru bez wymaganego wpisu, ustawa przewiduje szczególne zasady odpowiedzialności. Te szczególne zasady są związane z rozszerzonym katalogiem osób odpowiedzialnych za prowadzenie działalności wymagającej wpisu do rejestru, choćby nie miały one realnego wpływu na zarząd nad przedsiębiorcą lub prowadzenie przez niego działalności. 

KTO MOŻE PONIEŚĆ KARĘ

Art. 59 ustawy wskazuje, że karalne jest pełnienie funkcji w podmiocie prowadzącym działalność w zakresie organizowania imprez turystycznych lub ułatwiania nabywania powiązanych usług turystycznych, jeżeli podmiot ten nie jest wpisany do rejestru, albo w podmiocie świadczącym taką działalność pomimo administracyjnie nałożonego zakazu prowadzenia działalności. Inaczej niż w przypadku kodeksu spółek handlowych czy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, ustawa precyzyjnie określa funkcje objęte szczególną dbałością o wpis do rejestru:

✔ zarząd, rada nadzorcza lub komisja rewizyjna spółki prawa handlowego;

✔ zarząd, rada nadzorcza lub komisja rewizyjna spółdzielni;

✔ zarząd fundacji lub stowarzyszenia.

Ponadto zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy, za niewpisanie podmiotu do rejestru odpowiada...HUBERT SARŻYŃSKI

Wydanie: 11/2022, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail