Rok w światowej turystyce

O tym, że to był trudny rok, nie tylko w turystyce, nie trzeban ikogo przekonywać. A skoro mamy go właściwie za sobą, warto może zerknąć, jak wyglądał w naszej branży. Światowa Organizacja Turystyczna zebrała podstawowe fakty i wydarzenia z ostatnich 12 miesięcy.

rt 2022 12e 26

Rok 2022 rozpoczął się w pozytywnym tonie. Dane z UNWTO pokazały, że turystyka ostrożnie nabiera rozpędu i że trzeba ją przeformatować i wymyślić w nowej formie. ONZ wzmocniło globalne działania UNWTO na rzecz roli turystyki w odbudowie krajów po pandemii. UNWTO współpracowało z siostrzanymi agencjami, takimi jak WHO, nad wspólnym stanowiskiem, które brzmiało: ogólne ograniczenia podróży nie działają. Wspierając wspólne cele, ONZ, UNWTO i WHO wezwały do zniesienia zakazów podróżowania i zgodziły się wspólnie pracować nad globalną architekturą zaufania dla odnowy podróży. Podczas gdy liderzy zobowiązali się do przyłączenia się do UNWTO, aby zbudować zrównoważoną społecznie i środowiskowo turystykę, luty zakończył się dla UNWTO wyrażeniem głosu branży turystycznej, opowiadającej się za pokojem i solidarnością, co było odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę. Inwazja ta zmieniła sytuację turystyki w naszym regionie. Niestety powoli powracająca turystyka przyjazdowa znów się załamała. Wiele imprez i rezerwacji zostało odwołanych lub w najlepszym razie przełożonych. 

OPTYMIZM POMIMO WOJNY

W marcu dane UNWTO nadal, pomimo wojny w naszej części świata, pokazywały obiecujący początek turystyki w 2022 r. W tym miesiącu UNWTO wydało nowe wytyczne „Put Women's Empowerment at Heart of Tourism's Restart”, a także ogłosiło rozpoczęcie drugiej edycji Best Tourism Villages, która to inicjatywa ma promować rozwój obszarów wiejskich poprzez turystykę. Również w marcu, podczas pierwszego w historii nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego UNWTO, które odbyło się, mając w tle rosyjską inwazję na Ukrainę, członkowie UNWTO zagłosowali za zawieszeniem Rosji w prawach członka. Równocześnie wzmacniając Globalne Cele, UNWTO uruchomiło „Awake Tourism Challenge” dla start-upów. Od czasu ogłoszenia na COP26 deklaracji z Glasgow wciąż rosła liczba jej sygnatariuszy – obecnie przekroczyła już 500 – gotowych podjąć działania proklimatyczne poprzez turystykę. 

rt 2022 12e 27

TURYSTYKA WŚRÓD NAJWAŻNIEJSZYCH KWESTII W ONZ

W maju nastąpił przełomowy moment: UNWTO i turystyka osiągnęły szczyt agendy ONZ – odbyła się pierwsza w historii Debata Wysokiego Szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku na temat zrównoważonej turystyki, aktywizując działania natychmiastowe oraz podjęte w pozostałej części roku. Inne najważniejsze wydarzenia maja miały na celu podniesienie sprawności i jakości MŚP w turystyce dzięki programowi „Digital Futures” oraz wzmocnienie praw konsumentów dzięki 

Tom Fecke, dyrektor regionalny na Europę Środkową i Wschodnią

Rok 2022 był bardzo dobry dla Sabre za sprawą ciągłego ożywiania się branży turystycznej i realizacji naszej strategii, dzięki której stajemy się wiodącą platformą technologiczną dla turystyki. Wspomniane ożywianie się turystyki budzi w nas szczery optymizm. Już teraz obserwujemy ciągły wzrost liczby międzynarodowych podróży i jest on przewidywany także na rok 2023 i...ZBIGNIEW ADAMÓW-BIELKOWICZ

Wydanie: 12/2022, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail