Nasze drogie góry

Ceny noclegów sprawdzono na booking.com – dotyczą wyjazdu trzyosobowej rodziny (dwie dorosłe osoby plus 10-letnie dziecko) w okresie 23-29 stycznia 2023 r. w opcji ze śniadaniem. Są tu najniżej płatne dostępne noclegi 16 stycznia 2023 r. Ceny skipassów pobrano z oficjalnych stron kurortów. Badanie na zlecenie rankomat.pl zostało przeprowadzone przez Wavemaker 23 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej grupie 814 osób.

rt 2023 02h 20

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez porównywarkę ubezpieczeń, w polskich górach jest nawet dwa razy drożej niż rok temu. Nic więc dziwnego, że wielu turystów rezygnuje z wyjazdu lub go skraca.

Rankomat regularnie przygotowuje tego typu zestawienia. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie obejmują one wielu elementów decydujących o cenach na rynku. Nie ma tu np. zestawienia cen wyjazdów zorganizowanych. Niemniej raporty te pokazują pewne tendencje, bo jednak rok poprzedni jest tu punktem odniesienia. Akurat w przypadku wypoczynku zimowego pominięcie organizatorów turystyki nie jest aż tak wielkim problemem, bo to właśnie zimą szczególnie chętnie wyjazdy organizujemy sami (nie dotyczy to wypoczynku dzieci i młodzieży, ale tego segmentu raport nie obejmuje). Szczególnie interesującą i godną uwagi jest część dotycząca ubezpieczeń, w których to Rankomat się specjalizuje. Ubezpieczenia podróżne to segment, który się systematycznie rozbudowuje wraz z rosnącą (ale nadal za małą) świadomością potrzeby posiadania dobrej polisy podczas zagranicznych podróży. 

MNIEJ TURYSTÓW

Jak wynika z raportu, 57 proc. Polaków nie wyjeżdża na ferie zimowe. Nic dziwnego – w górach jest nawet dwa razy drożej niż rok temu Tylko 2 proc. Polaków zaplanowało wydać na ferie zimowe więcej niż 5 tys. zł. Pozostali nie planują płacić nic albo chcą zmieścić się w mniejszej kwocie. To jednak będzie trudne. Więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić prawie wszędzie. Polskie hotele są droższe nawet o 2650 zł, sześć nocy w Austrii dla trzyosobowej rodziny to koszt ponad 11 tys. zł. Drożeją także skipassy. Za pięć dni szusowania na polskim stoku trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych więcej niż rok temu. Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, ile zapłaci trzyosobowa rodzina w polskich i zagranicznych kurortach górskich decydująca się na nocleg w hotelu lub pensjonacie oraz na pięciodniowy skipass. Zlecili także badania, w których pytano o to, dokąd Polacy pojadą na ferie oraz ile mają zamiar na nie wydać. Polacy w niepewnych czasach znacznie uważniej planują budżet, często rezygnując z przyjemności na rzecz wydatków pierwszej potrzeby.

rt 2023 02h 21

Rodzinny tydzień w polskich górach to koszt rzędu kilku tysięcy złotych za sam wynajem pokoju. Również właściciele hoteli i obiektów noclegowych nie są w łatwej sytuacji. Nieuchronnym następstwem rosnących kosztów prowadzenia działalności i zmniejszającego się zainteresowania rezerwacją jest wzrost cen. W przeprowadzonym badaniu na zlecenie rankomat.pl widać wyraźnie, że drożejący wynajem i ogólny wzrost wydatków podczas wyjazdu na ferie napawa Polaków niechęcią do snucia planów wyjazdowych. 27 proc....OPR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 2/2023, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail