europa

Chemnitz – Europejska Stolica Kultury 2025

Chemnitz jest miastem, które łączy historię i nowoczesność. Znajdziemy tu ratusz z XV wieku i modernistyczne budynki. Jest interesująca oferta gastronomiczna i imprezy kulturalne. Jeśli ktoś nie był jeszcze w tym saksońskim mieście, to najlepszą okazją będzie przyszyły rok bowiem wówczas Chemnitz będzie Europejską Stolicą Kultury.

 

 M Maj

 

Fot. Michał Maj / DZT

Saksonia to doskonały kierunek na city break, ale też na weekendowy wypad za miasto

 

 

Saksonia w którejznajduje się Chemnitz jest popularnym celem turystycznym wśród polskich turystów, szukających miejsca na citybreak. Jednak zwykle miastami pierwszego wyboru są Drezno i Lipsk. Tymczasem trzecie co do wielkości miasto tego landu – Chemnitz oferuje naprawdę wiele. To po prostu wspaniałe i barwne miasto zdecydowanie warte odwiedzenia. Jest ono doceniane nie tylko przez turystów, ale również mieszkańców, ponieważ Chemnitz należy do tych miast we Wschodnich Niemczech, w którym wciąż przybywa mieszkańców. Nic dziwnego, że ten mikst historii, kultury i żywego, rozwijającego się miasta został dostrzeżony na arenie europejskiej, co znalazło wyraz w przyznaniu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Oferta kulturalna Chemnitz jest zawsze bardzo bogata. Fakt bycia Europejską Stolicą Kultury powoduje pojawienie się dodatkowych wydarzeń w kalendarzu imprez, co wzbogaca i tak ciekawą ofertę turystyczną, jest to więc doskonały pretekst do przyjazdu.

 

 

Zabytki i architektura

 

Miasto powstało w XII wieku i jak widać zostało ulokowane w dobrym miejscu, bowiem nie tylko istnieje do dziś, ale nadal się rozwija. Tak długa historia zostawiła po sobie pamiątki, choć ta sama historia potrafiła przynosić miastu zniszczenia. Niemal od swoich początków miasto rozwijało się jako ośrodek produkcji (między innymi obróbki miedzi i tkactwa), aż do rewolucji przemysłowej, kiedy to stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Do dziś pamiątki i kultura przemysłowa są w mieście widoczne i kształtują nowoczesne oblicze Chemnitz. W efekcie mamy nowoczesne miasto, które jednak nie odwraca się od swojej przeszłości tworząc fascynującą mieszankę.

Pomimo zniszczeń jakich miasto doznało w 1945 roku wciąż możemy podziwiać pamiątki długiej i bogatej historii. Historycznym symbolem miasta i jest Roter Turm czyli czerwona wieża, którą zbudowano po koniec XII wieku.

 

 Na peryferiach miasta znajduje się malowniczo położony zamek Klaffenbach, zwany Zamkiem na Wodzie. W otoczonej wodą budowli dziś znalazły swoje miejsce różne instytucje kultury oferując bogaty zestaw wystaw i wydarzeń.

 

Kolejną historyczna budowlą, która jest atrakcyjna zarówno sama w sobie jak i dzięki prezentowanej ekspozycji jest Zamek Rabenstein. Jest to najmniejszy zamek zachowany w Saksonii, w którym mieszkali niegdyś mnisi, a później członkowie dworu elektorów saskich. Za szczególnie malowniczą i klimatyczną uchodzi dzielnica Kaßberg. Powstała wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu w Chemnitz i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów stylu grynderskiego, charakterystycznego dla tego okresu w Niemczech. Do dziś wiele budynków i wnętrz zachowało się w oryginalnym stanie.

 

Przykładem nowszej architektury jest wybudowana w 1903 roku willa Esche, którą zaprojektował słynny architekt Henry van de Felde. Jest ona wyjątkowym przykładem wczesnego modernizmu.

 

Dirk Hanus

 

Fot. Dirk Hanus / CWE

Chemnitz: Neumarkt to przykład symbiozy nowoczesnej i historycznej tkanki miasta

 

Samo centrum miasta jest fascynującym przykładem zmian jakie zaszły po roku 1990. Dzięki pracy architektów i urbanistów uzyskano wyjątkowy efekt. Miasto łączy style architektoniczne, jakie zostawiły po sobie dzieje miasta tworząc wyjątkowa mozaikę i stając się perła dla miłośników architektury.

 

Muzea

 

W mieście znajdziemy wiele placówek muzealnych i kulturalnych, w tym kilka naprawdę wyjątkowych. Taką wyjątkowym obiektem, który miłośnicy sztuki modernistycznej muszą koniecznie odwiedzić Muzeum Gunzenhauser. Posiada ono jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Niemczech, która istnieje dzięki pochodzącemu z Monachium kolekcjonerowi i właścicielowi galerii dr Alfredowi Gunzenhauserowi. Można tam zobaczyć dzieła takich artystów jak Felixmüller, Münter, Beckmann, Schrimpf czy Baumeister.

 

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest DAStietz. To centrum kulturalne w którym znajdują się między innymi Muzeum Historii Naturalnej i Galeria Nowej Saksonii (Neue Sächsische Galerie). To ostatnie miejsce to obowiązkowy punkt dla miłośników sztuki nowoczesnej, jest tam bowiem prezentowana sztuka powstała w Saksonii po 1945 roku.

 

 

muzPrz

Fot. Dirk Hanus / DZT

Chemnitz: Saksońskie Muzeum Przemysłu

 

Historie miasta można zgłębiać w Muzeum Schloßberg, gdzie znajdziemy ekspozycję prezentującą długą historię miasta. Natomiast przemysłowe dzieje opowiada Saksońskie Muzeum Przemysłu. Kolejną, typowo historyczną placówką jest Państwowe Muzeum Archeologiczne. Prezentowana tutaj historia sięga znacznie dalej niż historia Chemnitz, bowiem ekspozycja prezentuje dzieje ludzkości od czasów prehistorycznych.

 

W mieście znajduje się też wiele mniej znanych, a często bardzo ciekawych i oryginalnych placówek. Przykładem takiego miejsca jest Deutsches Spielemuseum, czyli Niemieckie Muzeum Gier. Można tam zobaczyć eksponaty związane z grami od tych dawnych, przez odzyskujące popularność gry planszowe, aż po współczesne gry elektroniczne w ich rożnych odmianach.

 

Marks

Fot: Wolfgang Gartner / DZT

Chemnitz: 40-tonowy pomnik Karola Marksa jest dziś jedną z atrakcji turystycznych miasta

 

 

Miłośnicy motoryzacji, czy szerzej transportu w różnych jego odmianach będą mieli w Chemnitz zajęcie na długo. Jak przystało na ośrodek przemysłowy znajdziemy tu kilka placówek prezentujących rożne pojazdy i systemy transportowe. I tak na gości czeka Muzeum Pojazdów Saksońskich (placówka mieści się w jednym z najstarszych zachowanych garaży piętrowych w Niemczech), Saksońskie Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki Stacja Rozrządowa czy Muzeum Tramwajów.

 

Festiwale, teatry

 

Chemnitz od roku 1996 jest gospodarzem nietypowego festiwalu filmowego. Tą oryginalna imprezą jest Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży SCHLINGEL. Jak można się domyśleć prezentowane są na nim produkcje skierowane do młodszej publiczności. Organizatorzy kładą nacisk na walory pedagogiczne wyświetlanych filmów. Co roku kilkaset produkcji z wielu krajów zabiega o prezentację swoich filmów. Imprezie towarzyszą również spotkania z twórcami i panele o tematyce filmowej.

 

Wyjątkowym, cyklicznym wydarzenie są Dni Kultury Przemysłowej. Odbywają się one we wrześniu i między innymi dają możliwość odwiedzenia przedsiębiorstw na co dzień zamkniętych. Częścią Dni Kultury Przemysłowej jest słynny Festiwal RAW, którego wydarzenia odbywają się w industrialnych budynkach dawnej fabryki.

 

Jak przystało na niemieckie miasto, co roku odbywa się tu wielki jarmark bożonarodzeniowy, który kusi zapachem prażonych migdałów i ręcznie wykonanymi, regionalnymi wyrobami.

 

Wielbiciele opery, muszą koniecznie odwiedzić operę. Placówka mieści się w specjalnie dla niej wybudowanym budynku, który stanowi cześć jednego z ikonicznych kompleksów miejskich w Chemnitz, który tworzą: Plac Teatralny z budynkiem Opery, Muzeum Króla Alberta oraz kościół św. Piotra. W bogatym repertuarze opery na szczególne polecenie zasługują dzieła Ryszarda Wagnera i Ryszarda Straussa, bowiem to właśnie z myślą o wystawianiu ich utworów powstała opera w Chemnitz.

 

Na uwagę zasługuje również miejscowa Filharmonia im. R. Szumana, gdzie gra orkiestra symfoniczna, która powstała w roku 1884, i która jest jedną z najstarszych, wciąż występujących orkiestr w Niemczech.

 

Do tego dochodzi oferta gastronomiczna z bogatym i różnorodnym menu, dostosowanym do każdego gustu i na każdą kieszeń. Można więc wybrać się do lokalu szczycącego się gwiazdkami Micheline, a można skorzystać z małych lokali choćby tych we wspomnianej dzielnicy Kaßberg.

 

Chemnitz, które niewątpliwie jest atrakcją samą w sobie, jest również doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania południowej Saksonii. Dosłownie tuż za miastem znajdziemy malownicze, a w Polsce niedoceniane góry – Rudawy. Niewiele ponad 40 km. Dzieli Chemnitz od innego atrakcyjnego turystycznie miasta – Zwickau.

Chemnitz jest przykładem jak duży potencjał drzemie w mniej znanych miejscach u naszych zachodnich sąsiadów. W tym kontekście rozwój zrównoważonej turystyki jaki od lat jest realizowany w Niemczech ma znaczenie nie tylko jako narzędzie zmniejszające nasz wpływ na środowisko, ale również jako sposób na pokazanie nowych miejsc turystycznych, lub jak w przypadku Chemnitz, rozwinięcie już bogatych ale wciąż mających potencjał rozwojowy. Chemnitz czeka więc na nowych turystów.

 

 

Deutschland PL B2B Kooperation2

 

 

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel 


To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail