Zastrzyk finansowy dla regionu warmińsko-mazurskiego

Miliard euro dostaną Warmia i Mazury w najbliższych sześciu latach od Unii Europejskiej. Za te pieniądze województwo chce wybudować nowe drogi oraz aquaparki a także rozwinąć lokalną przedsiębiorczość. Jeszcze nigdy Warmia i Mazury nie dostały takiego wsparcia finansowego z UE. Za 386 mln euro powstaną nowe drogi na południu i północy województwa, port lotniczy w Szymanach, na który zapisano w RPO 37 mln euro.


Dzięki unijnym dotacjom zmienią się też Pola Grunwaldu, gdzie powstanie nowe muzeum i kompleks naukowo-rekreacyjny. Region zyska też Termy Warmińskie, czyli baseny z ciepłą wodą z głębi ziemi, a nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi wybudowana zostanie sieć ekologicznych marin. W okolicach jezior powstanie kanalizacja, a na brzegach punkty odbioru śmieci z łódek. Rozbudowana zostanie też w województwie internetowa sieć szerokopasmowa. Zastrzyk pieniędzy z Unii pozwoli w końcu ożywić szlak Kanał Elbląski.

Dotychczas nie tylko turyści, ale i ludzie zajmujący się turystyką w regionie przyznawali, że sam rejs statkiem po kanale może być nudny. Dzięki środkom unijnym może się to zmienić. 59 mln euro pójdzie też na rozbudowę infrastruktury i bazy hotelowej w rejonie kanału. Priorytetem jest też turystyka, na którą przeznaczono 134,4 mln euro. Będzie je można wydać na budowę ścieżek rowerowych, hoteli, moteli, zagospodarowanie nabrzeży jezior, stworzenie bazy rekreacyjno-biwakowej, urządzanie plaż, renowację obiektów dziedzictwa kulturowego, budowę stanicy wodnej wyposażonej w sprzęt pływający, stworzenie uzdrowiska.

Za unijne pieniądze będzie można też zagospodarować i oznakować szlaki i atrakcje turystyczne (ścieżki rowerowe i trasy kajakowe), punkty i wieże widokowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, stanice wodne (wraz z obiektami małej architektury itp.), a także pomosty służące turystyce wodnej i parkingi. Będzie można również zagospodarować nieczynne linie kolejowe na potrzeby turystyki.

Wydanie: 7/2007, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail