Dwie skały z Antypodów

Każda z nich jest celem wypraw kilkuset tysięcy turystów rocznie. Łączy je nie tylko położenie na tym samym kontynencie i magia związana z wierzeniami tubylczych plemion ale również tzw. moc natury odczuwalna przez zwiedzających

Australia dzieciom kojarzy się z kangurami i Antypodami, czyli krainą, w której ludzie chodzą do góry nogami. Nieco starszemu pokoleniu Europejczyków, a w tym i Polaków, przede wszystkim z charakterystyczną architekturą opery w Sydney oraz olimpiadą w roku 2000. Pokolenie dzisiejszych czterdziestolatków kojarzy "piąty kontynent" przede wszystkim z klimatycznym filmem Petera Weira "Piknik pod wiszącą skałą" opartym na noszącej ten samy tytuł powieści Joan Lindsay. I chociaż tytułową "bohaterką" i zarazem areną wydarzeń przedstawionych w filmie jest Wisząca Skała (ang. Hanging Rock) położona w stanie Wiktoria, to często przez mniej uważne osoby - i to nie tylko kinomanów - za bohaterkę "Pikniku" uchodzi inna australijska skała - Uluru (ang. Ayers Rock lub krócej: The Rock).

Dziwne to trochę, bo obie skały zdecydowanie się od siebie różnią. Obie wyglądają zupełnie inaczej - jedna jest niemal "łysa", druga dośc gęsto porośnięta roślinnością, obie są położone w innej części kontynentu - Uluru na Terytorium Północnym w środkowej Australii, zaś Hanging Rock w Wiktorii na południu, około 60 kilometrów od Melbourne. Jeśli jednak spojrzy się na skały z punktu widzenia ich pewnej "zjawiskowości", czy otaczającego je nimbu tajemniczości, to sprawa mylenia obu, nie wydaje się już tak oczywista.

Tajemnicza Wisząca Skała

Wisząca Skała, która wcześniej nosiła również nazwę Mount Diogenes, jest wulkaniczną formacją skalną w stanie Wiktoria w Australii, w pobliżu góry Mount Macedon. Skała położona jest w sąsiedztwie dwóch małych miejscowości: Newham oraz Hesket. Hanging Rock nie jest jedynie wiszącą skałką, jak można by sądzić z nazwy, lecz wielkim wzgórzem pokrytym australijskim buszem, przemieszanym ze skałami o najprzeróżniejszych kształtach. Wisząca Skała osiąga wysokość 718 m n.p.m. oraz 105 m wysokości względnej.


Wydanie: 7/2007, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail