Polska w strefie Schengen

Od 21 grudnia zostaje zniesiona kontrola na granicach wewnętrznych niektórych państw członkowskich UE, w tym Polski. Oznacza to, że zlikwidowane zostaną lądowe przejścia graniczne, co równoznaczne jest ze swobodą przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen, bez konieczności przechodzenia kontroli prowadzonych dotychczas bezpośrednio na przejściach.

Układ z Schengen jest umową międzynarodową, zawartą między niektórymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, mającą na celu zapewnienie swobody przepływu osób na obszarze składającym się z terytoriów państw - sygnatariuszy. Dotyczy ona nie tylko obywateli tych krajów, ale wszystkich osób dowolnej narodowości i obywatelstwa, które przekraczają granice wewnętrzne na obszarze objętym układem.


Strefa Schengen obejmuje: Belgię, Francję, Holandię, Niemcy, Luksemburg, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Austrię, Grecję, Danię, Finlandię, Szwecję, Islandię i Norwegię. Krajami członkowskimi UE, które nadal pozostają poza obszarem, są Wielka Brytania i Irlandia.
Państwa, które przystąpią do strefy Schengen 21 grudnia 2007 r. (przejścia lądowe i morskie) i do końca marca 2008r. (lotniska) to oprócz Polski również Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Wśród krajów będących członkami Unii Europejskiej, które rozpoczęły proces wdrażania układu z Schengen, są Rumunia, Bułgaria i Cypr.
Zniesienie kontroli granicznych nie oznacza jednak zniesienia granic administracyjnych państw. Dokumentem niezbędnym do przekroczenia granicy zewnętrznej Schengen jest paszport, a w przypadku niektórych państw trzecich - również posiadanie wizy.

Wydanie: 8/2007, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail