Szus w poprzek Polski

Na narty w Tatry? Wprawdzie Zakopane i okolice to najpopularniejsza destynacja dla narciarzy, jednak nie jest to jedyne miejsce w Polsce, w którym szusowanie bywa przyjemne. Może zatem mały szus w poprzek kraju?

rt_2007_12-60.jpg


Zima to śnieg, śnieg to narty, a narty to, oczywiście, góry. Wywód może i poprawny, ale czy do końca prawdziwy? Wprawdzie większość mniej lub bardziej rasowych i sprawnych narciarzy wybierze albo któreś z położonych na południu Polski pasm górskich albo góry należące do najbliższych sąsiadów - Czechów lub Słowaków albo alpejskie kurorty, ale... Jest właśnie jedno ale - większość z tych miejsc jest położona dość daleko od miejsca zamieszkania większości Polaków.

Tymczasem bez wyjeżdżania z kraju, w Polsce, na szusowanie po stokach można się wybrać, niekoniecznie w góry. Ponieważ Polska jest krajem wybitnie nizinnym, w którym średnie wzniesienie ma 173 metry, nie uchodzi raczej za raj dla narciarzy. Poza wzniesieniami morenowymi występującymi na terenie pojezierzy na północy kraju oraz pasem wyżyn zaczynających się poniżej połowy wysokości kraju, trudno znaleźć nawet najmniejsze naturalne "górki" nadające się do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Wygląda zatem na to, że na narty tylko w Tatry lub Alpy? Niekoniecznie.

Chcąc pokazać organizatorom wypoczynku, że korzystanie z uroków narciarstwa zjazdowego może być atrakcyjne także na terenach nizinnych, prezentujemy wybrane miejsca od Bałtyku po województwa przedgórskie, w których turystyka narciarska rozwija się w sposób coraz bardziej dynamiczny. Pokazujemy przy tym nie tylko miejsca i ich walory narciarskie, ale również - co prawda w dość prostej wersji - bazę noclegową.

Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór mało znanych miejsc, gdzie dla miłośników białego szaleństwa czeka profesjonalna infrastruktura, zainspiruje touroperatorów do tworzenia nowych ofert. Warto w tym miejscu zauważyć, że w większości opisywanych miejsc lub ich najbliższej okolicy na turystów czekają dodatkowe atrakcje, które jak np. lodowy rejs statkiem po mazurskich jeziorach, niekoniecznie dostępny jest dla odpoczywających w Zakopanem. A że nie piszemy o ośrodkach narciarskich w województwach: dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim oraz śląskim? No cóż, są to ośrodki znane i popularne i z dużym obłożeniem turystycznym. Przecież nie każdy turysta lubi spędzać czas wśród tysięcy innych na Krupówkach w Zakopanem. Wyciągi narciarskie w wielkich miastach też mogą być uzupełnieniem oferty ....
rt_2007_12-27.jpg

Łysa Góra

Łysa Góra (110 m n.p.m.) usytuowana jest w górnym Sopocie. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, kadra instruktorska, wypożyczalnia sprzętu i serwis. Nie zapomniano też o sympatykach snowboardu - przygotowano dla nich snowpark: raile prosty, łamany, box prosty, łuk. Oferta narciarska Wyciąg orczykowy, długość ok. 300 m, różnica poziomów 39 m, trasa łatwa, oświetlona, czynny w godz. 9-22, mała gastronomia, parking na ok. 50 aut, sztuczne oświetlenie stoku, armatki śnieżne i ratrak. U stóp Łysej Góry znajduje się restauracja "Sabat".

Baza noclegowa

Hotele: "Grand Sopot Sofitel", "Rezydent", "Haffner", "Europa", "Opera", "Villa Sedan", "Amber", "Bursztyn". Wieżyca Wieżyca (328 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem na Pomorzu i na całym Niżu Środkowo-Europejskim. Dzięki mikroklimatowi dobre warunki śniegowe utrzymują się tu dłużej niż w innych rejonach.

Oferta narciarska

Stok Narciarski "Koszałkowo": stok A - 3 wyciągi orczykowe, długość ok. 300 m, różnica poziomów 45 m; stok B - wyciąg orczykowy, długość 450 m, różnica poziomów 60 m; Stoki są sztucznie oświetlane, naśnieżane, ratrakowane. Właściciel: Ireneusz Koszałka, tel. 058 684 38 16. Stok Narciarski "U Tomka": wyciąg orczykowy, długość 250 m, różnica poziomów 30 m. Właściciel: Tomasz Bielawa, tel. 058 684 39 07. Przy stoku funkcjonuje szkółka narciarska z mini wyciągiem, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowbordu, serwis, gastronomia, stacja GOPR, parking.

Baza noclegowa

"Koszałkowo", pokoje gościnne u właściciela wyciągów, "U Gosi", pokoje gościnne, Pensjonat "Hubertówka".

Szczecin

W szczecińskiej dzielnicy Osowo na miłośników nart czeka Kompleks Sportowo-Rekreacyjny "Szczecińska Gubałówka" m.in. z trasami narciarskimi, wyciągiem, szkółką narciarską.

Oferta narciarska

Wyciąg talerzykowy o przepustowości 700 os./h, trasy narciarskie (łagodna, trudna i bardzo trudna), trasa saneczkowa, sztuczne oświetlenie i naśnieżanie, "Akademia carvingu" - szkółka narciarska wraz z wypożyczalnią sprzętu, lodowisko, grill oraz "Bacówka". Kompleks czynny w godz. 9-22. (więcej: www.gubalowka.com.pl)

Baza noclegowa

Restauracja i Noclegi "Karczma Rzym", Hotelik "Adap", Hotel "Etap Szczecin", Motel "Orzeł".

Lidzbark Mazurski

Krzyżowa Góra w Lidzbarku Mazurskim posiada cztery trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. W ubiegłym roku odbyły się tam zawody Salomon Family Cup 2006. Główny stok zjazdowy jest oświetlany, sztucznie naśnieżany oraz wyposażony w bezpieczny wyciąg narciarski.

Oferta narciarska

Wyciąg orczykowy, jednoosobowy, długość 500 m, różnica poziomów 74 m, oświetlony, parking, łączna długość tras narciarskich - 480 m. Funkcjonuje strażnica GOPR. Ośrodek Sportów Zimowych Krzyżowa Góra, ul. Olsztyńska, tel. 089 767 60 62.

Baza noclegowa

Zajazd i restauracja "Pod Kłobukiem, Hotelik "Przy Bramie", "Zajazd Myśliwski", Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe "Świteź" w Kłębowie.

Mrągowo

Góra Czterech Wiatrów znajduje się w pobliżu Mrągowa. Jest ona własnością komunalną gminy Mrągowo. Unikatowe warunki klimatyczne pozwalają na utrzymanie warunków śniegowych od pierwszych dni grudnia do kwietnia.

Oferta narciarska

2 wyciągi orczykowe, o łącznej przepustowości 1740 os./h, trasy zjazdowe o...

Wydanie: 8/2007, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail