Perła śląskiego Podbeskidzia

rt_2007_12-67.jpgUstroń, miejscowość uzdrowiskowa położona na Śląsku Cieszyńskim, należy do najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. W ramach pierwszej z cyklu prezentacji w Rynku Turystycznym walorów polskich uzdrowisk przedstawiamy właśnie Ustroń

Uzdrowiskowa historia Ustronia sięga połowy XVII w., kiedy ówczesna wioska miała jeszcze charakter pastersko-rolniczy i stosowano tu metodę leczenia chorób dróg oddechowych poprzez picie świeżej żętycy, czyli napoju otrzymywanego przy wyrobie oscypków z owczego mleka. Pod koniec XVII w., gdy odkryto rudy żelaza i uruchomiono hutę, Ustroń zaczął się przekształcać w osadę przemysłową.

Wtedy w lokalnym lecznictwie popularność zdobyły "kąpiele żużlowe". Stało się tak dzięki hutnikom, którzy forsowali tezę, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne. Prawdziwe zaistnienie Ustronia na mapie europejskich kurortów leczniczych nastąpiło dopiero w drugiej połowie XIX w., kiedy odkryto źródła wody żelazistej oraz pokłady borowiny. W 1882 roku Ustroń uzyskał status uzdrowiska krajowego.

Baza noclegowa Baza noclegowa Ustronia obejmuje ponad 6,6 tys. miejsc noclegowych znajdujących się w ponad 110 obiektach. Liczbowo przeważają wśród nich kwatery, zaś pod względem liczby łóżek zdecydowanie dominują duże ośrodki lub domy wczasowe. Skategoryzowana baza noclegowa Ustronia obejmuje 11 obiektów. Składa się na nią 9 hoteli (jeden o standardzie 5 gwiazdek, trzy - 3 gwiazdek i pięć 2 gwiazdek), pensjonat i schronisko młodzieżowe. Baza nieskategoryzowana, to 100 innych obiektów.

Dzisiaj jest to uzdrowisko o utrwalonej renomie. Łagodny klimat, uroki gór i nowoczesne zaplecze leczniczo-rekreacyjne lokuje go w czołówce polskich kurortów. Z uwagi na profil uzdrowiska podstawową formą kuracji jest kinezyterapia (leczenie ruchem). Część sanatoryjna miejscowości jest zlokalizowana w dzielnicy Zawodzie. To tutaj odkryto źródła stężonej i ciepłej solanki. Jest to też miejsce dobrze nasłonecznione, o dużej atrakcyjności krajobrazowej....

Wydanie: 8/2007, TURYSTYKA ZDROWOTNA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail