Szybując nad przepaścią

Bez kolei linowej trudno dziś wyobrazić sobie ruch turystyczny w wielu górskich ośrodkach narciarskich. Jednak wagoniki, gondole, krzesełka, czy orczyki są nie tylko środkiem transportu, bowiem same w sobie mogą być atrakcją turystyczną

rt_2008_01-25.jpg


Wyciągi orczykowe, to chyba najbardziej znane urządzenia dla turystów uprawiających sporty zimowe. Niestety, orczyki są stopniowo wycofywane ze względów bezpieczeństwa. Otóż nie mają odpowiedniego zabezpieczenia przed wypięciem się nieuważnego narciarza. Ich miejsce zajmują prężnie się rozwijające kolejki linowe, przeznaczone dla turystów pieszych i miłośników sportów zimowych. Pierwsze z nich powstały już w średniowieczu. Miedzioryt A. Wybe'a von Harlinngena z 1644 r. przedstawia gondolę kolejki na Górę Biskupią w Gdańsku. W 1888 roku powstała Bürgenstockbahn pierwsza w Europie kolej linowa o napędzie elektrycznym.

W Polsce najsłynniejszą kolejką linową jest kolejka na Kasprowy Wierch w Tatrach, oddana do użytku w 1936r. Zmodernizowana w roku 2007, uznana została jako najnowocześniejsza kolej tego typu w Polsce. Obecnie kolejki linowe znaleźć można we wszystkich liczących się ośrodkach narciarskich. Ich ilość wzrasta z roku na rok. Najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju tych urządzeń jest Austria i Szwajcaria. W 1945 r. w Austrii znajdowało się tylko 26 urządzeń tego typu. W 2007 r. czynnych było blisko 3300 wyciągów i kolejek linowych i nadal powstają nowe.

Cuda sztuki inżynierskiej

rt_2008_01-26.jpg

Trudno wyobrazić sobie dotarcie do znanych ośrodków narciarskich np.: Zillertal, Chamonix, Zermatt, czy Jaworzyna Krynicka bez pomocy tego rodzaju kolejek. Właśnie teraz, w okresie zimowym, są niezastąpione dla narciarzy i turystów wybierających się w wyższe partie gór. Największym powodzeniem cieszą się kolejki linowe tzw. kabinowe, których nowoczesne rozwiązania techniczne umożliwiają dotarcie turystom na wysokogórskie szczyty i granie.

Dzięki wytrwałej pracy inżynierów budowlanych i specjalistów od zagospodarowania turystycznego, powstają w Europie coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które zapewniają turystom wygodną i bezpieczną jazdę. Starszy "trzęsący się" i powolny tabor wymieniany jest na szybszy, bardziej komfortowy, a przede wszystkim bardziej bezpieczny.

Koleje linowe
Koleje linowe tzw. napowietrzne poruszają się na linach bez kontaktu z powierzchnią ziemi. Służą do...

Wydanie: 9/2007, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail