Górale chcą tunelu

Protestujący przeciw budowie estakad na "zakopiance", które spowodują wyburzenie domów w Poroninie, zaproponowali schować jezdnię w tunelu. Według drogowców pomysł jest dobry, ale przypominają, że dziewięć lat temu górale mieli całkowicie odmienne zdanie i podobna propozycja została przez nich odrzucona.

Sprzeciw górali dotyczy głównie wielkiego węzła z rondem oraz estakadami, który ma udrożnić przejazd do Zakopanego, ale jednocześnie doprowadzić do podzielenia wsi i wyburzenia domów. Andrzej Chowaniec-Rybka, architekt i jeden z członków Federacji Obrony Podhala, przygotował koncepcję przeprowadzenia "zakopianki" przez Poronin w tunelu. Pod ziemią mogłyby jeździć samochody, które kierują się do Zakopanego.

Natomiast osoby, które będą chciały dojechać do innych miejscowości Podhala, jak Ząb lub Bukowina Tatrzańska, mogłyby korzystać z naziemnych skrzyżowań z rondami. Rada Gminy Poronin i jej wójt zaakceptowali rozwiązanie FOP i przesłali swoje stanowisko do urzędu marszałkowskiego, który właśnie opracowuje studium komunikacyjne. Wśród wniosków jest też sugestia, aby do opracowania włączyć kolejarzy, którzy też powinni zacząć myśleć o prowadzeniu torów kolejowych do Zakopanego w tunelu.

Wydanie: 10/2007, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail