Za południową granicą

rt_2008_02-4.jpg

Czechy i Słowacja są krajami niezmiennie przyciągającymi miliony turystów zza granicy. Do Czech przyjeżdżają podziwiać zabytki, zaś na Słowację po wypoczynek i rekreację


rt_2008_02-3.jpg

Polska ze stabilnym od kilku lat wynikiem 15 mln odwiedzających znajduje się na 15 miejscu rankingu wizyt turystów zagranicznych. Natomiast Czechy plasują się na 5 miejscu preferowanych kierunków turystycznych krajów Europy z wynikiem 6,4 mln turystów w 2006 r. Kiedy porównamy liczby przybywających gości z zagranicy z populacją, to w Polsce statystycznie przypada 2,5 turysty na głowę mieszkańca, a w Czechach 1,6. Pewne liczby przekonują o zdolnościach

Czechów w wykorzystaniu potencjału turystyki. Warto jest obliczyć liczbę zagranicznych turystów na jednostce powierzchni kraju. Tutaj jasno wychodzi nam, że kraj cztery razy mniejszy od Polski gości 1,6 razy więcej turystów na kilometr kwadratowy. W liczbach: 81,6 w Czechach przeciwko 50 dla Polski w roku 2006. Kiedy Polska turystyka zarobiła w 2006 r. 7,2 mld dolarów na turystyce, to Czesi zarobili 5 mld na połowie mniejszej liczbie turystów.

rt_2008_02-6.jpg

Co do bazy noclegowej, statystyki Ministerstwa Rozwoju Czeskiej Republiki wskazują, że dużo łatwiej będzie ze znalezieniem wolnego łóżka w Czechach niż w Polsce. Polska posiada 6,7 tysięcy grupowych obiektów noclegowych (hotele, pensjonaty, domy gościnne, kampingi i inne) natomiast Czechy mają 7,6 tys. tego rodzaju obiektów. Jest wśród nich 4 tys. pensjonatów i hoteli ekonomicznych ze 187 tys. miejscami noclegowymi oraz 310 hoteli o standardzie trzech i czterech gwiazdek z 39 tys. łóżek. Na jeden obiekt noclegowy w Czechach przypada pięć razy mniej turystów niż w Polsce.

Baza noclegowa

Rynek hotelowy to interes dający dobre zarobki. Turyści najbardziej poszukują hoteli i pensjonatów trzygwiazdkowych bądź po
niżej trzech gwiazdek, ale również rośnie popularność hoteli czterogwiazdkowych. W 2006 roku sprzedano 20 mln dób hotelowych i czeskie hotele-restauracje zarobiły w 2006 r. 106,7 mln CZK (ca 15,1 mln zł). Sektor noclegowy to prawie 2 proc. PKB Czech i wyniki wzrastają z roku na rok.

rt_2008_02-8.jpg


Wysyłając grupę na wycieczkę po Czechach, ma się w zasadzie do wykorzystania ogółem 442 tys. indywidualnych miejsc noclegowych. Niestety, rozłożonych nieregularnie po kraju - najlepiej wyposażonym obszarem jest centralna część i regiony usytuowane przy drodze z Polski do Austrii: okręgi Karlove-hradecky, Jihocesky, miasto Praga, które razem stanowią 36 proc. bazy noclegowej.


Najmniej rozwinięta do...

Wydanie: 10/2007, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail