Skansen w sercu Kaszub

Często zastanawiamy się, co mogłoby być magnesem, który przyciągnie turystów w naszą okolicę. Nie jest łatwo wyróżnić się spośród setek miejsc w Polsce o podobnym potencjale turystycznym. Sposobów może być wiele

rt_2008_02-42.jpg

Szymbark pozornie niczym nie wyróżnia się spośród innych miejscowości na Kaszubach. Pozornie, bo znajdując się 250 metrów nad poziomem morza, jest najwyżej położoną wioską na Kaszubach. Zasłynął w ostatnich latach skansenem, a raczej Centrum Promocji i Edukacji Regionu. Nazwa ta może nieco mylić, bo CEiPR nie jest jednostką budżetową samorządu, ale przedsięwzięciem prywatnym.

rt_2008_02-21.jpg


Powstało obok tartaku, którego właściciel m.in. buduje drewniane domy. I powstało niejako przypadkiem, bo właściciel - Daniel Czapiewski stworzył skansen po części z chęci promocji domów, a po części z pasji. Najpierw, w roku 2002 była najdłuższa, licząca niemal 37 metrów i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa deska. Potem pojawił się stół noblisty im. Lecha Wałęsy. Równolegle gospodarz przygotowywał inne atrakcje. Jedną z nich jest sprowadzony z Syberii Dom Sybiraka, czyli drewniany dom z XVIII w., który niegdyś stał w miejscowości Zapleskino (ok. 350 km na północny wschód od Irkucka). Mieszkali w nim polscy zesłańcy. Nie jest to jedyny akcent związany z tułaczym losem Polaków na Wschodzie.

Z uwagi na położenie Szymbark to doskonały punkt wypadowy do wycieczek po...

Wydanie: 10/2007, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail