Pełnia autokarowego sezonu

rt_2008_06-95.jpgWożące turystów autokary kursują po Polsce i Europie przez cały rok, jednak okres wysokiego sezonu, czyli dwa wakacyjne miesiące, to przewozowy szczyt. Na drogi wyjeżdża ich codziennie więcej, trasy są dłuższe, a pojazdy często zapakowane pasażerami i ich bagażem aż po dach


Kontrole autobusów

Przed wyjazdem w trasę policja sprawdza głównie stan techniczny autobusów, trzeźwość kierowców i ich uprawnienia do przewozu osób. Najczęściej autokar nie jest dopuszczany do ruchu ze względu na stan techniczny i braki w wyposażeniu (np. nie ma gaśnicy). Policja może wtedy zabrać dowód rejestracyjny pojazdu i wystawić mandat. Podczas jazdy policja najpierw sprawdza uprawnienia prowadzącego i czas pracy kierowcy. Potem zazwyczaj kontroluje stan techniczny pojazdu.

Załadowane ponad dach autokary można już tylko spotkać na zdjęciach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, bo zarówno przepisy, jak też względy techniczne oraz konstrukcja nowoczesnych autokarów niemal wyeliminowała umieszczane niegdyś na dachach bagażniki na walizki, jednak przeciążenie wielu z nich pozostaje faktem.

Powracając jednak do sygnalizowanej we wstępie o wiele bardziej intensywnej niż poza sezonem eksploatacji nie tylko autokarów, ale i prowadzących te pojazdy ich kierowców, to siłą rzeczy latem zawsze zwiększa się liczba wypadków z ich udziałem. A że w wypadkach obowiązuje prawo serii, to nagłośnione przez media dwa czy trzy następujące po sobie w szybkiej sekwencji wypadki, zawsze są odbierane przez opinię publiczną, jako totalna drogowa klęska.

Od września zmiany zasad szkolenia kierowców

  • Unijna dyrektywa 2003/59 z 15 lipca 2003 r. nakazuje, by każde państwo członkowskie wydało nowe przepisy dotyczące obowiązkowych, okresowych szkoleń zawodowych kierowców samochodów ciężarowych. W Polsce przepis reguluje ustawa z 17 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Mówi ona, iż kierujący pojazdami będą zobowiązani przechodzić dodatkową kwalifikację do zawodu. Polegać ona będzie na odbyciu kursu kwalifikacyjnego w ośrodku szkolenia, zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub...

Wydanie: 2/2008, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail