Opodatkowanie marży przy świadczeniu usług turystycznych

Wśród procedur szczególnych, ustalających odmienne od podstawowych reguł zasady opodatkowania VAT, ustawa z 11 marca 2004 r. (Dz.U. 2004, nr 54, poz. 654 ze zm.) reguluje świadczenia usług turystycznych. Na jej podstawie obowiązuje reguła (wynikająca z treści art. 29), iż opodatkowaniu podlega obrót, rozumiany najczęściej jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku.

rt_2008_06-81.jpg

Tymczasem, w stosunku do czynności świadczenia usług turystycznych powołany akt normatywny wskazuje na odmienną podstawę opodatkowania, którą jest marża.

Zgodnie z brzmieniem art. 119 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystycznych jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, przez którą należy rozumieć różnicę pomiędzy kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Warto podkreślić, iż przez usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Stąd wniosek, że w przypadku świadczenia usług turystycznych podatnik winien za podstawę opodatkowania przyjmować kwotę marży określoną zgodnie z przytoczonym przepisem tylko w przypadku spełnienia warunków pozwalających na stosowanie omawianej procedury. Zgodnie z art. 119 ust. 3 ustawy o VAT opodatkowanie marży następuje...

Wydanie: 2/2008, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail