Polacy wolą wypoczywać w kraju

Raport Eurostatu "Czy turystyka w Europie się starzeje?"


213 milionów mieszkańców Europy odbyło w roku 2006 podróże turystyczne, podczas których nocowało poza domem cztery lub więcej nocy. Jak w swym najnowszym raporcie dotyczącym rynku turystycznego podaje unijny urząd statystyczny Eurostat, średnio w krajach Unii Europejskiej 39 proc. turystów odbyło podróże zagraniczne, zaś 61 proc. zdecydowało się na wypoczynek na terenie własnego kraju.

Jak wynika z europejskich statystyk, Polacy należą do tych narodów, które decydują się na odpoczynek w ojczyźnie: w roku 2006 osób takich było 81 proc. Jednak to nie Polacy, a Grecy przewodzą stawce wybierających wypoczynek we własnym kraju narodów - czyni tak 89 proc. mieszkańców tego kraju. Tuż po Grekach są Rumuni (88 proc.), Hiszpanie (86 proc.) i Francuzi (83 proc.). Najmniej chętnie jeżdżą zatem za granicę, mieszkańcy krajów, które mają najwięcej atrakcji turystycznych.

Do narodów, które nad wypoczynek we własnym kraju, przedkładają podróże zagraniczne należą przede wszystkim mieszkańcy Luksemburga, z których czyni to ponad 99 proc. Zważywszy jednak na niezbyt dużą powierzchnię tego kraju wydaje się to nie tylko oczywiste, ale i trudno porównywalne do reszty Europy. Na drugim miejscu znajdują się Belgowie, z których aż 81 proc. wybiera wypoczynek za granicą.

Kolejne miejsca zajmują Irlandczycy (77 proc.), Słoweńcy (72 proc.) i Duńczycy (69 proc.). Spośród mieszkańców krajów Europy korzystających najwięcej z wypoczynku za granicą, ale w obrębie terytorium UE, największy odsetek stanowią Rumuni (83 proc.), Luksemburczycy (82 proc.), Polacy (81 proc.) i Duńczycy (80 proc.). Najczęściej w podróże turystyczne poza terytorium UE udają się Słoweńcy (81 proc.), Francuzi i Litwini (46 proc.), Grecy (44 proc.) i Hiszpanie (42 proc.).Chociaż z raportu Eurostatu, który w tytule zawiera pytanie o to, w jakim wieku znajdują się europejscy turyści, wynika, że największą, bo przekraczającą 80 mln osób grupę wśród podróżników stanowią osoby w wieku 25-44 lat, to jego autorzy konstatują, że wiek ogółu turystów zwiększył się. Tym bardziej że turyści mający więcej niż 65 lat mają największy udział w podróżach połączonych z dłuższym pobytem.

Od średniej europejskiej odbiega Polska, w której najmłodsi turyści (grupa wiekowa 15-24 lata) stanowią aż 28 proc., czyli niemal dwa razy więcej niż wynosi średnia europejska dla tej grupy. Charakterystyczne dla krajów Nowej Unii jest słabe uczestnictwo w turystyce osób w wieku powyżej 65 lat, które nie przekracza z reguły 10 proc. (w Polsce 8 proc.) wobec średniej EU równej 15 proc. Taka dysproporcja wyraźnie pokazuje poziom zamożności emerytów z zachodniej i wschodniej części Unii.

(apsz)


Wydanie: 3/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail