Silniejszy złoty - słabsza turystyka

rt_2008_07-88.jpgRosnący od kilkunastu miesięcy kurs złotego spowodował sporo zamieszania na rynku usług turystycznych. Zyskuje polska gospodarka i biura zajmujące się sprzedażą ofert wyjazdowych. Traci turystka krajowa, jej organizatorzy, restauratorzy, obiekty noclegowe. Według analityków sytuacja ta potrwa przez kilka najbliższych lat, do chwili zamiany złotówki na euroW roku 1988 zagraniczny turysta za równowartość jednego dolara mógł w Polsce kupić niemal pięć butelek piwa. W roku 2004 za tego samego dolara mógł nabyć 1 i 1/2 butelki piwa. W tym roku, by kupić butelkę piwa, musi wyjąć z portfela niemal 1,5 USD. Silny i nadal rosnący w siłę kurs złotego wobec nie tylko dolara, ale także euro, funta brytyjskiego i wielu innych obcych walut powoduje stały wzrost cen ulubionego przez wielu turystów piwa. W tym roku prawidłem niemal ekonomicznym staje się zależność: droższe piwo - mniej turystów. Najbardziej jest to widoczne w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata, jako cel m.in. alkoholowych pielgrzymek turystów z Wysp Brytyjskich, stał się ikoną sukcesu polskiej turystyki przyjazdowej. Goście z zagranicy przyjeżdżali coraz tłumniej, bo w Polsce i w Krakowie było tanio. Dwa lata temu w krakowskich lokalach kufel piwa kosztował funta, dziś trzeba za niego zapłacić nawet i więcej niż dwa funty. Umacniający się złoty sprawił, że w wielu lokalach gastronomicznych ceny alkoholu nie ustępują już cenom w Londynie. Zaczęliśmy od "piwnego" przelicznika, by zobrazować skalę zmian siły nabywczej, ale wzrost kosztów pobytu cudzoziemców w Polsce dotyczy nie tylko alkoholu. Droższe są posiłki, droższe noclegi, droższe taksówki, bilety na środki transportu, droższe pamiątki...


Rośnie gospodarka

W ciągu ostatniego roku złoty zyskał do funta i dolara ponad 25 proc. Jednak na tym nie koniec, ponieważ - według analityków finansowych - w ciągu kilku najbliższych tygodni kurs dolara spadnie poniżej 2 zł, zaś za funta brytyjskiego będzie się płacić 4 zł. Złoty bije na głowę również euro, franka szwajcarskiego i japońskiego jena. Wzrost wartości złotego jest związany z wysokim tempem rozwoju polskiej gospodarki, które obecnie jest wyższe niż w największych krajach świata. Polską walutę wzmacniają jeszcze decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która w ciągu ostatnich kilku miesięcy aż osiem razy podwyższała stopy procentowe. Stopa procentowa jest miernikiem przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym. Podwyższenie stóp procentowych w praktyce oznacza, że kredyty stają się droższe, w obiegu znajduje się mniej pieniądza, czyli jego wartość rośnie. Zyskuje na tym cała gospodarka, chociaż niektóre jej gałęzie, takie jak eksport, tracą, ponieważ wytwarzane w Polsce towary i usługi stają się zbyt drogie, by można było je sprzedawać z zyskiem. Zmniejsza się również konkurencyjność polskiej gospodarki wobec sąsiadów, takich jak np. Słowacja czy Ukraina, w związku z czym staje się ona mniej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów.


rt_2008_07-47.jpg


Rosną koszty turystów

Jednak silny złoty powoduje i to, że Polska staje się krajem coraz droższym, a przez to coraz mniej atrakcyjnym dla turystów. Tylko w pierwszym kwartale 2008 roku do Polski przyjechało 13,2 mln zagranicznych turystów, czyli o blisko 10 proc. mniej niż rok temu, wynika z danych Instytutu Turystyki. I o ile przez kilka pierwszych tygodni roku przyczyn mniejszej liczby odwiedzających Polskę gości upatrywano w zaostrzeniu zasad wydawania wiz dla turystów zza wschodnich granic w związku z wejściem Polski do strefy Schengen, to obecnie nikt nie ma już wątpliwości, że chodzi o polską walutę. W drugim kwartale siła złotego wrastała, co znaczy, że spadkowy trend przyjazdów się umocnił. Dla turystów z Wielkiej Brytanii czy USA Polska podrożała w ciągu ostatniego roku o niemal jedną czwartą. Ponieważ zagraniczni turyści liczą każdą wydaną złotówkę, to wyraźnie odczuwają to już polscy hotelarze i restauratorzy. Odczuwają też biura turystyczne zajmujące się turystyką przyjazdową. - W pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy znaczny spadek liczby przyjazdów do Polski, zwłaszcza w odniesieniu do turystów z Włoch, Hiszpanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Jeśli złotówka nadal będzie się piąć w górę, to polska oferta turystyczna może zostać usunięta z katalogów - mówi Andrzej Hulewicz, prezes Mazurkas Travel, jednego z największych biur organizujących turystykę przyjazdową do kraju.


rt_2008_07-49.jpg


Wydanie: 3/2008, TEMAT MIESIĄCA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail