Do Gdańska dwa razy szybciej

Trasa kolejowa E-65 Warszawa - Gdańsk zostanie gruntownie zmodernizowana. Po jej zakończeniu w 2015 roku powinniśmy dojechać z Warszawy do Gdańska w 133 minuty, czyli dwa razy szybciej niż obecnie.


Według spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, odpowiedzialnej za projekt, inwestycja umożliwi zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h dla taboru klasycznego i 200km/h dla taboru z wychylnym pudłem, zaś składów towarowych do 120 km/h. Nowa trasa ma być także bezpieczniejsza, m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmniejszy się także liczba przejazdów kolejowych na rzecz nowych skrzyżowań dwupoziomowych. Jest to największa inwestycja kolejowa od czasu budowy Centralnej Magistrali Kolejowej. Trudno dziś przewidywać realne koszty przedsięwzięcia, szacunki oscylują jednak wokół kwoty 1-1,5 mld euro.

DZWydanie: 3/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail