Kryzys nie zaszkodzi turystyce

Rynek turystyczny przeżywa błyskawiczny rozwój, a prognozom jego wzrostu nie zaszkodzi nawet światowy kryzys ekonomiczny - taką diagnozę przedstawiła Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z oświadczenia wynika, że tempo przyrostu rynku turystycznego krajów rozwijających się w ciągu ostatnich 10 lat wyniosło 6-8 proc.


W krajach rozwiniętych było zwykle dwa razy wyższe. Eksperci UNWTO szacują, że w 2020 r. liczba międzynarodowych turystów przekroczy 1,6 miliarda. Wskazują również na fakt, że Chiny i Indie będą rynkami generującymi największą liczbę turystów i najwyższe przychody dla światowej branży turystycznej. W 2007 Chińczycy zostawili za granicą 30 mld USD (dane UNWTO za 2007 r.). Autorzy opracowania przekonują, że rozwój branży doprowadzi do konieczności zmiany myślenia na poziomie gospodarek narodowych, szczególnie w obliczu globalnego kryzysu ekonomicznego. Zauważają, że turystyka przyczynia się do równoważenia bilansów płatności, promuje rolnictwo i rzemiosło, a także kreuje zatrudnienie.

Według agendy ONZ ds. turystyki dynamika wzrostu rynku turystycznego w krajach rozwijających się w ciągu ostatnich 10 lat wynosiła 6-8 proc. W najbliższych latach turystów ma nadal przybywać.

Wydanie: 3/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail