Raport o kempingach

Podróżowanie własnym pojazdem kempingowym staje się z roku na rok coraz bardziej popularne w Polsce. Zbliża się też Euro 2012, właśnie wtedy przybędzie do nas liczna grupa miłośników piłki nożnej i caravaningu. Niezbędnym elementem tej formy turystyki są sprawnie funkcjonujące oraz nowoczesne kempingi

rt_2008_07-70.jpg

W Polsce istnieją dwie organizacje skupiające kempingi: Polska Federacja Campingu i Caravaningu oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. W 2007 roku było 207 tego typu obiektów, w tym 194 zrzeszone w PFCC. Szacuje się nieoficjalnie, że w Polsce jest ponad 1000 obiektów noclegowych i postojowych, z których skorzystać mogą właściciele pojazdów kempingowych. Są to przede wszystkim kempingi, zarówno te zrzeszone, jak i mniejsze tzw. dzikie (które trudno zlokalizować na mapie), a także coraz częściej popularne camperparki.

Kempingi a EURO 2012

W czasie przygotowań do Euro 2012 zostanie wybudowanych kilka nowych stadionów. Planowane jest powstanie nowych obiektów w Gdańsku, Poznaniu, Chorzowie, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, które dysponują kempingami miejskimi dla kibiców z zagranicy. Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie kibiców wielbicieli piłki nożnej, a zarazem turystyki kempingowej i caravaningu? Sytuacja nie wygląda najlepiej.

Spośród wszystkich 194 kempingów należących do PFCC, tylko 12 proc. znajduje się w dużych miastach. Jak wiadomo w Warszawie ma powstać Stadion Narodowy, na którym rozgrywane będą mecze półfinałowe i finałowe. Obecnie jesteśmy jednym z niewielu państw w Europie, które nie dysponuje odpowiedniej jakości i wielkości kempingiem w stolicy. Tego typu obiektów brakuje też w dogodnych miejscach przy głównych szlakach dojazdowych. W stolicy znajdują się trzy kempingi (WOK, Rapsodia, Astur) o łącznej liczbie 600 miejsc noclegowych. Niepokojące jest, że WOK, posiadający najwyższą kategorię - cztery gwiazdki - może przyjąć tylko ok. 100 osób na obszarze 0,5 ha.

Uzupełnieniem obiektów miejskich są tzw. kempingi podmiejskie (np. "Korona" w Mogilanach koło Krakowa) mogące rozwiązać problem miasta, w którym baza ta jest niewystarczająca. Należałoby je jednak usytuować blisko metropolii i przede wszystkim dobrze oznakować, gdyż aktualnie dojazd tylko do 28 proc. z nich wydaje się jasny. Turyści z zagranicy przyzwyczajeni są do kempingów wysokiej klasy.

W Polsce natomiast mogą się trochę rozczarować. Najwyższe kategorie czterech i trzech gwiazdek uzyskało zaledwie 28 proc. placówek tego typu. Najpopularniejsze dwu- i jednogwiazdkowe stanowią ponad 50 proc. skategoryzowanych obiektów. Tylko 13 kempingów uzyskało cztery gwiazdki. Biorąc pod uwagę większe miasta, w których rozgrywane będę mecze, tylko Warszawa i Poznań posiadają obiekty najwyższej kategorii. Jest to czterogwiazdkowy WOK w stolicy oraz Malta w Poznaniu.

Według...

Wydanie: 3/2008, NOCLEGI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail