Nie tylko plaże

Region zachodniopomorski jest utożsamiany najczęściej z nadbałtyckimi plażami, portem w Szczecinie, czy kurortami, takimi jak Świnoujście, czy Kołobrzeg. Wprawdzie atrakcje turystyczne województwa zaczynają się nad Bałtykiem, ale na nim się nie kończą

rt_2008_08-59.jpg

Zawsze chętnie odwiedzane przez turystów województwo zachodniopomorskie stało się w ostatnich latach zdecydowanym turystycznym liderem kraju. W roku 2007 region odwiedziło ponad 4,1 mln turystów, w tym 0,9 mln zagranicznych. Jednak nie sama liczba przyjazdów turystów daje regionowi pierwsze miejsce w kraju, ale liczba udzielonych noclegów. Była ona najwyższa w Polsce i przekroczyła 9,56 mln turystów (17,4 proc. udział w noclegach udzielonych w kraju), bijąc o 1,5 mln drugie na liście województwo małopolskie. Statystyka ta świadczy, że turyści zatrzymywali się w Zachodniopomorskiem na dłużej. Z roku na rok województwo zarabia też coraz lepiej na przybywających do niego turystach: zostawiają w nim ponad półtora miliarda złotych.

Komunikacja

O atrakcyjności regionu decydują przede wszystkim: położenie, walory klimatyczno-krajobrazowe oraz baza noclegowa. Wprawdzie mające swe korzenie w historii uwarunkowania sprawiają, że zachodnie tereny województwa są gorzej dostępne pod względem komunikacyjnym dla mieszkańców centralnej i wschodniej Polski, jednak "od zawsze" z plaż Świnoujścia, czy Kołobrzegu korzystali mieszkańcy Wielkopolski, czy Górnego i Dolnego Śląska. W przyjazdowym ruchu turystycznym także ważna jest historia.

Pomorze Zachodnie przez wieki było spichlerzem Niemiec i powstałe wówczas szlaki komunikacyjne stały się atrakcyjne dla ruchu turystycznego. Ze Szczecina, stolicy Pomorza Zachodniego, do Berlina jest tylko 140 kilometrów. Oba miasta łączy nie tylko dogodna sieć drogowa, ale również kolejowa i wodna. Przez port w Szczecinie wiedzie najkrótszy szlak do Skandynawii. I odwrotnie: zachodniopomorskie w sezonie jest najbliższym "cieplejszym" przystankiem na kontynencie dla mieszkańców krajów położonych na północy Europy.

Zdrowie

Wzdłuż liczącego niemal 185 km wybrzeża Bałtyku, od powiatu sławieńskiego ze Słowińskim Parkiem Narodowym włącznie aż do Świnoujścia położone są jedne z najpiękniejszych plaż na terenie Polski. Ten atut region wykorzystywał zawsze i tam kumuluje się ruch turystyczny. Nieco mniej znanymi atrakcjami są pojezierza: Drawskie i Myśliborskie, Wałeckie i Wełtyńskie.

rt_2008_08-56.jpg

Przez wiele lat poza pasem nadmorskim, Szczecinem i wybranymi ośrodkami, takimi jak chociażby Połczyn-Zdrój czy Czaplinek, potencjał turystyczny regionu nie był wykorzystany. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obszar nadmorski województwa zachodniopomorskiego charakteryzuje się najkorzystniejszymi warunkami klimatycznymi w całym basenie Morza Bałtyckiego. Specyficzny mikroklimat w powiązaniu ze zdrowotnymi właściwościami wody morskiej oraz obecnością źródeł wód głębinowych i złóż surowców leczniczych sprzyja rozwojowi funkcji sanatoryjnej i uzdrowiskowej.


Wydanie: 4/2008, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail