Przygoda z tanim noclegiem

Budując ofertę dla młodzieży i mniej zamożnych klientów, warto szukać alternatywy dla stosunkowo drogich hoteli i moteli. Szczególnie tych położonych na atrakcyjnych terenach i w miastach. Alternatywą tą jest tania baza noclegowa, czyli m.in. schroniska (w tym szkolne i młodzieżowe), hostele i pola biwakowe

rt_2008_08-40.jpg

Tania baza noclegowa w Polsce to obiekty skategoryzowane, takie jak domy wycieczkowe, schroniska, schroniska młodzieżowe, pola biwakowe czy szerzej przedstawione w poprzednim numerze "RT" (lipiec 2008 r.) kempingi. Tania baza noclegowa to również wiele obiektów noclegowych nieskategoryzowanych, takich jak chociażby hostele, które są odpowiednikiem schronisk młodzieżowych. Ogółem w Polsce miejsc w takich obiektach jest niespełna 2 tys. Jak wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego "Turystyka 2007", w połowie ub.r. dysponowały one ponad 156 tys. miejsc noclegowych.

Wymagania co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług dla schronisk

Bieżącą ciepłą wodę, ogrzewanie i telefon dostępny dla gości powinny mieć schroniska według rządowych przepisów. Poza tym powinny dawać możliwość kupienia podstawowych artykułów higienicznych i kosmetycznych, słodyczy, pamiątek. Turysta powinien móc zapoznać się z pobliskimi szlakami prowadzącymi do sąsiednich schronisk i miejscowości, rozkładem jazdy komunikacji publicznej oraz z ewentualnymi zagrożeniami. (rozporządzenie ministra gospodarki i pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie, tj. DzU 2006 nr 22, poz. 169)


Jednak tania baza noclegowa to także kwatery agroturystyczne (część z nich ma odpowiednią liczbę miejsc do przyjmowania grup liczących nawet 30-40 osób), kwatery prywatne oraz obiekty funkcjonujące w szarej strefie, których prawdziwej liczby nie zna nikt.

Według bardzo szacunkowych danych łączna liczba łóżek w wymienionych obiektach przekracza 300 tys. Poszukujący tanich noclegów mają zatem w czym wybierać. Tym bardziej, że przy stosunkowo nierównomiernym rozmieszczeniu tego rodzaju bazy na terenie kraju, odpowiednio gęstą siecią obejmuje ona najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym regiony kraju.

Schroniska

Według ustawy o usługach turystycznych schroniska to obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Nie podlegają podziałom na kategorie. Polskie schroniska zlokalizowane są w ogromniej większości w południowej części kraju, najczęściej przy górskich szlakach. Najwięcej jest ich w województwach małopolskim (26) i dolnośląskim (17). Z racji specyficznego położenia schronisk (przy szlakach turystycznych) ich oferta skierowana jest głównie do ludzi młodych i mniej zamożnych.

rt_2008_08-39.jpg

Dysponują kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi, w pokojach kilkuosobowych ("dwójki" są rzadkie, dość często zdarzają się pokoje dziesięcioosobowe). Popularne są łóżka piętrowe lub proste tapczany. Łazienki w schroniskach są ogólnodostępne, zwykle 2-3 w obiekcie. Do dyspozycji gości są także świetlice z telewizorami lub sale kominkowe. Na terenie w pobliżu schronisk znajdują się boiska do gier zespołowych. Do...

Wydanie: 4/2008, NOCLEGI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail