Kryzys lotniczy nie ominął Polski?

Opisywany powyżej kryzys lotniczy zdaje się dosięgać Polski. Jak podał Urząd Lotnictwa Cywilnego w pierwszym półroczu tego roku z polskich portów lotniczych skorzystało 9,7 mln pasażerów. Oznacza to ponad 14-proc. wzrost względem analogiczneg okresu 2007 r.
Najwyższą liczbę pasażerów obsłużono na warszawskim Okęciu (4 535 186 osób). Ma ono 47-proc. udział w rynku (spadek o 2,5 proc.).


Do najszybciej rozwijających się portów należą lotniska w Poznaniu (wzrost o 60 proc.), Bydgoszczy (47 proc.) oraz Katowicach (36 proc.).
Światowy kryzys na rynku lotów nie ominął jednak i naszego kraju. ULC zauważa zahamowanie dynamiki przyrostu obsłużonych pasażerów. W pierwszym kwartale 2008 r. wzrost ten osiągnął poziom 17 proc., w drugim już tylko 12 proc. W połowie 2007 r. wynosił ponad 27 proc.
"Wydaje się, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest naturalne równoważenie się rynku połączone z coraz większymi kłopotami linii lotniczych związanymi z wysokimi cenami paliw. Ponadto należy dodać, że transport lotniczy jest wrażliwy na sytuację makroekonomiczną w skali globalnej, a ta - jak wiadomo - od kilku kwartałów zdecydowanie się pogarsza" - możemy przeczytać w komunikacie.Wydanie: 5/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail