Autokarem bezpiecznie i wygodnie

rt_2008_09-12.jpgBezpieczny przewóz osób jest istotnym elementem przy wyborze środka transportu. Dlatego wielu przewoźników i wiele firm turystycznych stara się mieć w ofercie nowoczesne, bezpieczne i luksusowe autokary dalekobieżne


Podróżowanie autokarem staje się z roku na rok coraz bardziej bezpieczniejsze. Jednym z powodów jest prowadzona akcja "Bezpieczny autokar", której celem jest kontrolowanie tego typu pojazdów przez inspektorów transportu drogowego. W ocenie ITD akcja ta przyczyniła się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży tym środkiem transportu. Zauważalna jest także poprawa stanu technicznego pojazdów, jak i zmniejszenie przypadków łamania przepisów. Poprawa stanu technicznego spowodowana jest tym, że na polskich drogach przybywa nowych i bezpieczniejszych autokarów.

Niekorzystne czynniki

Autobus turystyczny jest najbezpieczniejszym środkiem transportu drogowego. Liczba wypadków jest nieporównywalnie mniejsza od podróżowania własnym samochodem osobowym. Według KGP w 2007 r. doszło do 127 wypadków z udziałem autobusów turystycznych, w których 10 osób zginęło, a 332 osoby zostały ranne. Przeważająca część wypadków drogowych spowodowana jest błędem kierowcy. Najczęstsza przyczyna to nieprzestrzeganie przez kierowców czasu pracy.

Według inspektorów transportu drogowego aż 67 proc. stwierdzonych naruszeń dotyczyło nieprzestrzegania przez kierowców przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków. Około 15 proc. naruszeń związanych było z nieprawidłowym używaniem urządzeń rejestrujących. Kolejny czynnik to brak kierowców z dużym doświadczeniem zawodowym. Doświadczeni kierowcy w pogoni za wyższym wynagrodzeniem wyjeżdżają do innych krajów UE, u nas zostają osoby o niższych kwalifikacjach i mniejszym doświadczeniu. Coraz częściej za kierownicą autokaru spotkać można młodych niedoświadczonych kierowców.

Niestety, w ubiegłym roku 3169 kierowców autokarów ukarano mandatami karnymi, z czego 2107 dotyczyło polskich kierowców. Obecnie pracuje się nad zmianą przepisów oraz szkoleń kierowców zawodowych. Bezpieczeństwo podróży autokarem może być zwiększone poprzez terminowe prawa jazdy,...

Wydanie: 5/2008, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail