Koniec winiet w 2011 r.

W piątek, 10 października, Sejm znowelizował ustawę o drogach publicznych. Skutkiem nowelizacji będzie zniesienie winiet i wprowadzenie opłat dla ciężarówek i autobusów za poruszanie się autostradami.
Winiety miały być zniesione już w lipcu, jednak po protestach przewoźników postanowiono zgłosić projekt do konsultacji społecznych. Obecna data wprowadzenia poprawek ustawy to 30 czerwca 2011 r. W tym samym czasie wprowadzony zostanie nowy, elektroniczny system naliczania opłat.
Według wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuzewicza zniesienie winiet oraz wprowadzenie systemu elektronicznego w tym roku byłoby zbyt radykalnym i niebezpiecznym posunięciem, ponieważ transportowcy i przewoźnicy mogliby mieć problemy z przyjęciem nowych reguł. Jednocześnie oznajmił, że w wyniku rozmów z branżą udało mu się wynegocjować podniesienie ceny winiet z 800 do 1100 euro.
Wśród ośmiu poprawek, zgłoszonych przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej, znalazły się między innymi zapisy o określeniu maksymalnych stawek opłat elektronicznych oraz opłat za przejazd autostradą po 30 czerwca 2011 r., które mają nie przewyższać 2 zł za kilometr (rządowy projekt mówił o 2,5 zł).
Wydanie: 6/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail