W spokojnej i dziewiczej krainie...

rt_2008_10-7.jpgBogactwo przyrody, wielość szlaków pieszych i rowerowych oraz zabytków architektury czyni z Roztocza region atrakcyjny dla organizatorów turystyki i inwestorów. To kraina czysta ekologicznie, gdzie wypoczynek od zgiełku cywilizacji jest elementem przyciągającym coraz liczniejsze grupy turystów


Roztocze to region geograficzny i turystyczny, leżący w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, część jest położona również na terenie województwa podkarpackiego. Jest ponadto regionem transgranicznym wchodzącym klinem na Ukrainę i sięgającym za Lwów.

Najmniej poznane i zagospodarowane jest Roztocze Zachodnie i Wschodnie. Największy ruch turystyczny obserwuje się w obszarze Roztocza Środkowego. Z danych uzyskanych od Tadeusza Grabowskiego z dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego wynika, że na Roztoczu co roku przebywa od 500 do 700 tys. turystów. Roztoczański Park Narodowy odwiedza ok. 120 tys. osób rocznie. Dominują przyjazdy krótkoterminowe, jedno- lub dwudniowe. W regionie działa ok. 190 biur turystycznych. Ruch turystyczny na Roztoczu skupia się w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu, Suścu, Józefowie - rowerowej stolicy regionu oraz w Horyńcu - roztoczańskim uzdrowisku.

Tadeusz Grabowski, rt_2008_10-6.jpg
dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego

Roztocze to doskonała baza wypadowa na Ukrainę. Przejście graniczne Hrebenne - Rawa Ruska co roku przekracza ponad 2 mln osób. W większości ruch ten związany jest z handlem przygranicznym, jednak obserwuje się zwiększenie turystycznych wyjazdów do roztoczańskiej metropolii - Lwowa i na Roztocze ukraińskie.

W ciągu roku granicę przekracza ok. 1900 polskich autokarów. Szacuje się, że statystycznie w ciągu doby 3-4 autokary z Polski przekraczają granicę w układzie turystycznym, z czego dwa wyjeżdżają na Ukrainę za pośrednictwem biur turystycznych z woj. lubelskiego. Trudno oszacować, jaka ilość związana jest z turystyką poznawczą, a jaka z "szopingową". Autokary spoza Polski przekraczają granicę Hrebenne - Rawa Ruska ok. 8000 razy w ciągu roku. Są to przewoźnicy przede wszystkim z Ukrainy, którzy oferują regularne połączenia z wybranymi miastami w Polsce i Europie. Znikoma ich część to przewozy turystyczne.


Centrum rekreacyjne usytuowane jest nad Zalewem Janowskim, gdzie rozlokowane są ośrodki wypoczynkowe, bary i tereny rekreacyjne stwarzające możliwość aktywnego wypoczynku - uprawiania sportów wodnych, rowerowych i jeździectwa.


Turystyka na Roztoczu - rozwój w jakim kierunku?

Ważnym elementem rozwoju turystycznej przyszłości tego regionu jest promocja turystyki kwalifikowanej, letniej i zimowej. Polityka turystyczna dotycząca Roztocza nie koncentruje się na masowej turystyce pobytowej, lecz głównie na tworzeniu ośrodków kolonijnych i harcerskich. Atrakcyjne okolice położone pomiędzy Zamościem, Krasnobrodem a doliną Bugu mają duże możliwości do rozwoju turystyki. Są to tereny o ciekawej rzeźbie, cenne przyrodniczo, a jednocześnie kulturowo interesujące.

W Horyńcu i Krasnobrodzie znajdują się roztoczańskie uzdrowiska, specyficzny mikroklimat i złoża borowinowe przyciągają do tych miasteczek kuracjuszy z całego kraju. Krasnobród jest najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce, miano kurortu zyskał w 2002 r. Roztocze Zachodnie jest zagospodarowane turystycznie w niewielkim stopniu. Jest również mało spopularyzowane. Posiada duży potencjał rozwoju ekoturystyki, przede wszystkim z uwagi na znakomite walory geograficzno-przyrodnicze.


Przyrodnicze cuda

Jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu jest Roztoczański Park Narodowy, którego najciekawsze zakątki są udostępnione do zwiedzania dzięki wytyczonym szlakom turystycznym i ścieżkom przyrodniczym. Najbardziej popularna jest ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę (310 m n.p.m.), a stąd do wsi Sochy.

Roztocze to również kraina wielu imprez kulturalnych i folklorystycznych, a przede wszystkim aktywnego wypoczynku. Sieć szlaków turystycznych, pieszych i...

Wydanie: 6/2008, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail