Samolotem bez przygód do celu

Podróżowanie samolotem może oznaczać kłopoty. Atak terrorystyczny, turbulencje, utrata bagażu, niespodziewana zmiana klasy lub odwołanie lotu to tylko niektóre czynniki, które mogą zniechęcić turystów do skorzystania z usług transportu lotniczego


rt_2008_10-4.jpg


Niektórzy turyści panicznie boją się latać. Wiedzą, że w katastrofie samolotu najczęściej giną wszyscy pasażerowie. Jednak to podróż samochodem jest o wiele bardziej niebezpieczna. Jak dotąd nie ma całkowicie bezpiecznego środka lokomocji. Według specjalistów z Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu prawdopodobieństwo śmierci w katastrofie lotniczej jest 10-krotne niższe niż w wypadku samochodowym.

Około 3 mln pasażerów dziennie bezpiecznie dociera samolotami do wybranych miejsc przeznaczenia. Start samolotu odbywa się dopiero po szczegółowej kontroli. Dopuszczany jest do lotu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy spełnia wszystkie obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. Już na etapie budowy samolotu stosuje się duże marginesy bezpieczeństwa. Stosowane są podwójne, a nawet potrójne zabezpieczenia urządzeń, tak aby w przypadku uszkodzenia jednego z nich zaczęło pracować następne, eliminując zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu.


Wypadki lotnicze

Za szkody wynikłe w razie śmierci, zranienia lub wszelkiego uszkodzenia ciała, którego doznał podróżny odpowiada przewoźnik lotniczy. Odpowiedzialność obejmuje zdarzenia na pokładzie samolotu, a także podczas wszelkich czynności związanych w wsiadaniem i wysiadaniem. Przy ministrze transportu działa Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, do której zadań należy badanie wypadków i poważnych incydentów lotniczych w celu ustalenia ich okoliczności i przyczyn. Na podstawie tych badań i odpowiednich środków zapobiega się kolejnym wypadkom lotniczym w Polsce i na świecie.


Zdrowy i bezpieczny lot...

Ciśnienie w kabinie samolotu jest niższe od ciśnienia na powierzchni ziemi. Równe jest ciśnieniu powietrza na wysokości 1500-2000 metrów powyżej poziomu morza. Takie ciśnienie bardzo dobrze znoszą zdrowi pasażerowie. Osoby z zaburzeniami układu krążenia i układu oddechowego mogą odczuwać pewne dolegliwości zdrowotne. Uciążliwa może być także niska wilgotność powietrza (około 20 proc.) powodująca uczucie suchości w ustach, nosie i oczach.

Podczas długich lotów mogą wystąpić zakrzepy w dolnej części kończyn związane z ograniczoną możliwością poruszania się. Z kolei jet-lag powoduje zakłócenia w rytmie dnia i pojawia się zmęczenie,...

Wydanie: 6/2008, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail