Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych sezonowo

Jednym z kluczowych zagadnień prawa podatkowego jest amortyzacja. O ile nie jest ona tak skomplikowana w całorocznej działalności, to w branży turystycznej, w której często mamy do czynienia z sezonowością, sprawa jest nieco bardziej złożona


Naturalną cechą działalności turystycznej jest jej sezonowość. Wynika ona chociażby z uwarunkowań pogodowych. Skutkiem tego jest okresowe wykorzystywanie składników majątku, na przykład sprzętu pływającego używanego w ramach działalności w okresie letnim (motorówka, statek wycieczkowy) lub wykorzystywanego w sezonie zimowym wyciągu narciarskiego.

W obydwu przypadkach mamy do czynienia z rzeczami, których eksploatacja dla celów świadczonych usług turystycznych ma charakter ściśle związany z porą roku.
Kluczową z perspektywy podatkowej sprawą jest w tym przypadku zagadnienie amortyzacji, czyli stopniowego przenoszenia wartości używanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej składnika majątku do ciężarów kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają środki trwałe zdatne do używania w okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.


Regulacje wspomnianej ustawy stanowią jednocześnie, że poddanie składnika majątku (stanowiącego środek trwały) procesowi amortyzacji oznacza przeniesienie wydatków poniesionych na jego nabycie (lub wytworzenie) w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Tym samym poprzez zmniejszenie dochodu wpływa na obniżenie wartości należnego podatku dochodowego.

Wydanie: 7/2008, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail