Zabrze: poziom 320 otwarty

Na początku grudnia otwarto liczącą ok. 1,4 km trasę turystyczną znajdującą się na dolnym poziomie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. To część planowanego szlaku - całość ma zostać udostępniona w drugiej połowie 2009 r.
Turyści, zjeżdżający 320 metrów pod ziemię, będą mogli dowiedzieć się, jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w. do czasów współczesnych. Zobaczą m.in. ścianę łopatową z drewnianą obudową oraz współczesne pracujące kombajny: chodnikowy typu Alpina i węglowo-bębnowy KWB.
Ekspozycja będzie uzupełniana w przeciągu następnych kilku miesięcy. Jedną z największych atrakcji ma być zakamuflowana ruchoma platforma, która opadając nagle kilkanaście centymetrów w dół będzie symulować warunki w chodniku w chwili rzeczywistego tąpnięcia
Po otwarciu, szlak poziomu 320 metrów ma prezentować współczesną pracę górników. Wyeksponowany zostanie na przykład unikatowy w polskim górnictwie 800-tonowy zbiornik na surowy węgiel oraz różne rodzaje środków transportu (kolejka spągowa będzie do dyspozycji turystów).
Zwiedzający będą mogli także samodzielnie urobić i zabrać do domu kawałek węgla, a w jednej z mniejszych komór doświadczyć inscenizacji akcji ratowniczej.
"Guido" to wyjątkowy w skali światowej zabytek podziemnego górnictwa węglowego. Skansen przez kilkanaście lat był jedyną na świecie kopalnią węgla udostępnioną dla turystów.

Wydanie: 8/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail