Kraków: Pierwsza miejska wypożyczalnia rowerów

W połowie listopada w Krakowie zaczęła działać pierwsza w kraju miejska wypożyczalnia rowerów. Z pojazdów mogą korzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści.
Władze miasta zdecydowały się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców narzekających na uliczne korki i połączyć kilka elementów, między innymi: budowę i wytyczanie nowych dróg dla rowerów, likwidowanie komunikacyjnych "dziur" dla rowerzystów, a także jak najszybszy rozwój miejskiej wypożyczalni.
Uruchomiony w Krakowie system BikeOne składa się z 11 stacji i 100 rowerów. Miejski rower, który zabierany jest ze stojaka za pomocą karty kredytowej, żetonu lub po wcześniejszej rejestracji sprawdził się już w wielu europejskich miastach, między innymi w Paryżu, Barcelonie, Oslo i Kopenhadze.
Pomimo niesprzyjających okoliczności, jak jesienna pogoda i stosunkowo wysoka kaucja dla zapisujących się do systemu, w ciągu dwóch tygodni działalności BikeOne zarejestrowało się 460 osób, a około 160 aktywnie eksploatuje miejskie rowery. Liczba użytkowników może jeszcze wzrosnąć po wprowadzeniu poprawek, których chcą pierwsi użytkownicy systemu. Zwolennicy rowerów domagają się między innymi możliwości sprawdzania zapełnienia stacji i różnych sposobów płatności.
Koszty uruchomienia wypożyczalni nie są małe. Za 100 rowerów trzeba było zapłacić 160 tys. zł, ale 1000 będzie kosztowało już ponad półtora miliona. Jednak wypożyczalnia rowerów nie musi być w całości finansowana ze środków publicznych - istnieją plany znalezienia dla wypożyczalni prywatnego inwestora.

Wydanie: 8/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail