Nowe warunki podróżowania po Europie

Zniesienie kontroli granicznych na lotniskach, zwiększenie bezpieczeństwa
podróżnych i przejrzystość cen oraz równe traktowanie niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku w dostępie do podróży lotniczych
- to są główne zmiany, jakie wprowadzają kraje Unii Europejskiej

Kontrole graniczne na lotniskach dla pasażerów lecących do innych państw Unii Europejskiej zniknęły 30 marca 2008 roku. Tym samym Polska, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Czechy, Słowacja, Słowenia i Węgry stały się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen. Wcześniej bo już 21 grudnia 2007 roku zniesiono kontrole w ruchu lądowym.

Schengen na lotniskach
W związku z tym podróżni bez dodatkowych formalności mogą odbywać loty z jednego lotniska do innego położonego w rozszerzonej strefie Schengen. Ich dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport) są sprawdzane tylko raz w chwili rozpoczęcia podróży. Rozszerzenie strefy Schengen nie oznacza jednak zniesienia sprawdzania tożsamości podróżnych podczas odprawy lotniskowej oraz wchodzenia na pokład samolotu. Utrzymane zostały również standardowe kontrole bezpieczeństwa na wszystkich lotach, niezależnie od miejsca docelowego.


Zniesienie kontroli granicznych na lotniskach w rozszerzonej strefie Schengen jest wynikiem decyzji ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych podjętej w listopadzie 2007 roku, którzy stwierdzili, że wszystkie kraje pragnące przystąpić do strefy Schengen spełniają kryteria członkostwa określone w dorobku prawnym Schengen.
Rozszerzenie strefy Schengen o nowe kraje członkowskie, w tym Polskę, zarówno zniesienie kontroli granicznych na lotniskach jak i na lądzie przejawia się większymi udogodnieniami dla podróżnych. Przede wszystkim nie ma problemu kolejek na granicach. Turyści z państw Europy Środkowej podróżujący autokarami po Europie zgodnie twierdzą, że czas podróży skrócił się do kilku godzin.

Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen nie jest tożsame z likwidacją obostrzeń na granicach zewnętrznych. Dlatego też na organizatorach imprez turystycznych spoczywa obowiązek dokładnego udzielania informacji klientom dotyczących przekraczania granic państw i posiadania dokumentów tożsamości.
12 grudnia br. strefa Schengen powiększyła się o Szwajcarię, która to nie jest członkiem Unii Europejskiej, jak też nie należy do europejskiej unii celnej.

Oznacza to, że nie zniesiono kontroli przewożonych towarów. Ze statystyk wynika, że codziennie granice Szwajcarii z Niemcami, Francją, Austrią i Włochami przekracza 700 tysięcy osób. Wprowadzenie systemu Schengen na szwajcarskich lotniskach planowane jest na koniec marca 2009 roku.
Udogodnienie dla turystów i przewoźników...

Wydanie: 8/2008, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail