Studia za granicą


rt_2009_02-46.jpgDynamika rozwoju branży turystycznej na świecie zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowane w tej dziedzinie kadry. Nie tylko przygoda, ale i możliwości rozwoju zawodowego, które stwarza ta gałąź gospodarki, sprawiają, że coraz więcej maturzystów wybiera studia o profilu turystycznym

Od niespełna pięciu lat Polacy mogą korzystać z profitów członkostwa w Unii Europejskiej. Jednym z największych walorów integracji Polski ze strukturami unijnymi jest możliwość studiowania i podejmowania pracy za granicą. Osoby marzące o karierze w turystyce mogą wiedzę w tej dziedzinie zdobywać na uczelniach europejskich, zwłaszcza że potencjał edukacyjny jest ogromny, zarówno pod kątem różnorodności kierunków studiów, jak i obszaru kulturowo-językowego czy też oferty cenowej.


Potencjał uczelni niemieckich


Studenci niemieckiej Wyższej Szkoły w Heilbronn (Hohschule Heilbronn: Technik - Wirtschaft - Informatik) mogą uzyskać tytuł licencjata lub magistra ekonomii turystyki. Tamtejsi studenci mają także wykłady z marketingu turystycznego, geografii turystycznej, prawa turystycznego, transportu lotniczego, zarządzania restauracją czy zarządzania produkcją wina. Mogą też zgłębiać problematykę zarządzania zasobami ludzkimi, e-commerce w turystyce i ofert low-cost na rynku lotniczym i hotelowym.

Jak na każdej tego typu uczelni, ogromną wagę przywiązuje się do nauki języków obcych. Można wybierać pomiędzy blokiem rosyjskim, arabskim i hiszpańskim, gdzie nie tylko rozszerzony jest program nauczania języka, ale również szeroko rozumiane zagadnienia kulturowe. Ponadto w planie nauczania jest studium przypadku technologii informacyjnych w turystyce. Czesne wynosi 581 euro za semestr. Suma ta obejmuje opłatę semestralną, która wynosi 81 euro. Pobierana jest ona każdorazowo podczas rejestracji na kolejny semestr. Jest to obligatoryjny obowiązek na wszystkich niemieckich uczelniach. Wysokość należności szkoły wyższe wyznaczają indywidualnie.

W tę sumę wliczony jest też studencki bilet komunikacji miejskiej w miejscowości siedziby danej uczelni. Semestralna rejestracja to potwierdzenie statutu studenta. Kwotę czesnego na studiach wyższych w Niemczech prowadzonych przez państwowe jednostki wyznaczają władze kraju związkowego. Uczelnie prywatne mają większą swobodę w tej dziedzinie. Dlatego też koszty kształcenia są bardzo zróżnicowane. Na przykład opłaty w prywatnej Międzynarodowej Szkole Zawodowej Merkur (Merkur Internationale Fachhochschule) w Karlsruhe na studiach licencjackich kierunek Międzynarodowe Zarządzanie Turystyką przedstawiają się następująco: wpisowe - 250 euro, opłata semestralna - 50 euro, czesne miesięczne - 593,50 euro (3561 euro rocznie). Studia licencjackie o...

Wydanie: 10/2008, EDUKACJA I KARIERA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail