Litwa na 1000-lecie

Litwa jest krajem, gdzie liczba turystów w Europie rośnie najszybciej. W tym miejscu rodzi się pytanie, jak będą przedstawiały się statystyki w tej dziedzinie pod koniec roku. Wilno jest bowiem Europejską Stolicą Kultury 2009. W tym roku też Litwa obchodzi swoje 1000-lecie. W związku z tym miejscowe władze przygotowały bogaty program kulturalny i artystyczny

rt_2009_03-33.jpg


Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę turystów zagranicznych odwiedzających Litwę w latach ubiegłych, należy się spodziewać, że tegoroczna oferta przyciągnie jeszcze większą grupę chętnych podziwiać uroki tego malowniczego kraju. W pierwszych trzech kwartałach 2008 r. w samym tylko Wilnie 81,4 proc. przyjezdnych stanowili obcokrajowcy, z czego najwięcej było Polaków (18,8 proc.). Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy (11,4 proc.), na trzecim Rosjanie (7,7 proc.), a następnie Brytyjczycy i Finowie. Podczas pierwszych dziewięciu miesięcy 2008 r. w wileńskich hotelach i obiektach noclegowych zatrzymało się 488 799 gości, co stanowi 10,4 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2007 r.

Użytkowanie hoteli w Wilnie w pierwszych trzech kwartałach 2008 r. osiągnęło 58,6 proc., podczas gdy w tym samym okresie 2007 r. wyniosło ono 56,68 proc. Jeśli chodzi o zajmowane łóżka w wileńskich hotelach, to od stycznia do października 2008 r. wskaźnik ten uplasował się na poziomie 45 proc., a w pierwszych dziewięciu miesiącach 2007 r. wynosił on 44,5 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że litewska stolica leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Tamtejsze Stare Miasto, które należy do największych w Europie Środkowej i Wschodniej, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwsza wzmianka o Litwie pojawiła się 14 lutego 1009 r. w średniowiecznym niemieckim manuskrypcie Roczniki Kwedlinburskie. Niektórzy twierdzą, że data ta nie jest przypadkowa, gdyż Litwa jest krajem dla zakochanych z pełnym pakietem możliwości spędzenia romantycznych chwil. Jej patronem jest św. Kazimierz, młodo zmarły królewicz, syn Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Litwini z wielką pompą obchodzą przypadające na 4 marca święto swego patrona.

Na ulicach Wilna, jak również innych miast litewskich, odbywa się największy kiermasz odpustowy Kaziuk. Zamieniają się one w ogromny stragan, na którym królują wykonane ręcznie przez znakomitych mistrzów tkaniny, wyroby z ceramiki, drewna, metalu. Wystawiane są również jaja Faberge. Od 400 lat kiermaszowi towarzyszą występy artystyczne. Co roku na tę imprezę specjalnie przybywa liczne grono Polaków, i to nie tylko związanych z Kresami.


Polskie akcenty w Wilnie

Wspomniane wcześniej statystyki nie są dla nikogo niespodzianką, albowiem Wilno to miejsce dla Polaków szczególne. Przez setki lat było prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym i naukowym Polski. Przede wszystkim wokół uniwersytetu w Wilnie rozwijały się wszystkie dziedziny: teatr, literatura, sztuki piękne. Z miejscem tym związane jest grono wielkich osobistości ze świata nauki.

Wielu uczonych rozpoczęło tu swoje kariery, a wskutek biegu dziejów kontynuowało na uczelniach polskich i zagranicznych. Tak więc nawet współczesne Wilno to historia naszego kraju. Szczególną rolę w grupie 40 zabytkowych kościołów, jakie się tam znajdują, odgrywa przyciągająca od wieków rzesze pielgrzymów gotycka kaplica w Ostrej Bramie z obrazem Matki Boskiej Miłosiernej Ostrobramskiej. Namalowany przez nieznanego autora na dębowych deskach techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym obraz Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej uroczyście koronowany był w 1927 r. przez kardynała Aleksandra Kakowskiego w obecności Józefa Piłsudskiego i...

Wydanie: 11/2008, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail