Kraina ubrana w industrialne zabytki

rt_2009_03-20.jpg
Stosunkowo niewielkie odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami województwa powodują, że łatwo jest tworzyć różnorodną ofertę, która może połączyć tak różne rodzaje turystyki


"Przemysł" turystyczny

Przemysł ciężki, który przez wiele lat był wizytówką, w pierwszym momencie wydaje się obciążeniem przy próbie stworzenia atrakcyjnego produktu turystycznego. Tymczasem właśnie przykład tego regionu pokazuje, że jeśli nie można czegoś zmienić, to należy to polubić i sprawić, by coś, co jest wadą, stało się atutem i wyróżnikiem. W efekcie turystyka przemysłowa staje się jednym z oryginalnych produktów Śląska. W połączeniu z faktem, że Śląsk (przynajmniej w kraju) kojarzony jest właśnie z przemysłem, znacznie ułatwia promocję takiego produktu.


Jest to znacznie łatwiejsze i prostsze niż walka z pozornie złym z punktu widzenia turystyki obrazem. - Ponieważ przemysłowa przeszłość województwa śląskiego pozostawiła po sobie wiele unikatowych i interesujących obiektów, postanowiliśmy stworzyć specjalny, tematyczny, samochodowy szlak turystyczny poświęcony tylko i wyłącznie zabytkom industrialnym. Szlak Zabytków Techniki udostępniono zwiedzającym w 2006 roku.


rt_2009_03-17.jpg


Tworząc go, chcieliśmy udowodnić, że obiekty poprzemysłowe - kopalnie, fabryki czy osiedla robotnicze, mogą stać się niezwykłą atrakcją. Coraz większa liczba turystów umacnia nas w tym przekonaniu - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.


rt_2009_03-5.jpg

Województwo śląskie jest stosunkowo dobrze skomunikowane z innymi regionami kraju. Z centralną Polską łączy je kolejowa Centralna Magistrala Kolejowa oraz droga nr. 1, tzw. "gierkówka", która wprawdzie nie jest autostradą, lecz jest drogą dwupasmową, co jak na Polskę oznacza wysoki standard.

Z kolei ze stolicami Dolnego Śląska - Wrocławiem, i Małopolski - Krakowem łączy Śląsk autostrada A 4. W Katowicach zlokalizowane jest lotnisko Katowice - Pyrzowice, które w ubiegłym roku obsłużyło 2 426 942 pasażerów. Można z niego polecieć zarówno liniami tanimi (np. Ryanair), jak i tradycyjnymi (np. Lufthansa) do większości krajów Europy. Ponadto odlatują z niego liczne samoloty czarterowe, głównie do krajów basenu Morza Śródziemnego, takich jak Egipt czy Tunezja.


Wydanie: 11/2008, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail