Samochody z kratką znowu pozwalają na odliczenie VAT od paliwa

Podatnicy, którzy w związku z wejściem w życie ustawy o podatku
od towarów i usług 1 maja 2004 r. utracili prawo do odliczania podatku VAT wynikającego z nabywanego paliwa do samochodów,
które na dzień 30 kwietnia 2004 r. na takie odliczenie pozwalały,
mogą obecnie dokonać korekty rozliczeń podatku naliczonego

Pojazdy, znane jako samochody z kratką, czyli te, które spełniały wymagania obowiązującej przed 1 maja 2004 r. ustawy o podatku VAT pozwalając na odliczenie całego podatku naliczonego przy ich nabyciu, a także na odliczenie podatku VAT zawartego w paliwie do nich kupowanego, utraciły swoją podatkową przydatność z dniem wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. z dniem 1 maja 2004 r.

Niemniej, wielu ekspertów podatkowych kwestionowało wprowadzenie w chwili wejścia Polski do struktur UE bardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów, a także w zakresie ograniczenia zasad odliczania tego podatku od paliwa nabytego dla potrzeb używanych w ramach działalności gospodarczej pojazdów.
Pogląd ten podzielił Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (TWSE), który orzeczeniem z dnia 22 grudnia 2008 r. (C-414/07) wskazał na bezprawność tej niekorzystnej zmiany przepisów na gruncie regulacji VI Dyrektywy Unijnej.

Efektem powyższego orzeczenia jest stanowisko Ministra Finansów wyrażone interpretacją prawa podatkowego z 13 lutego 2009 r. (sygn. PT3/812/4/15/CZE/09/185) przyznające podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabywanego paliwa do pojazdów samochodowych spełniających określone na dzień 30 kwietnia 2004 r. wymagania ustalone ustawą z 8 stycznia 1993 r., a także do samochodów spełniających warunki tzw. wzoru Lisaka (sposób na obliczanie powierzchni użytkowej samochodu ciężarowego dla celów podatku od towarów i usług).

Wyjaśnienie to stanowi, iż uprawnienie do odliczenia podatku VAT wynikającego z nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje co do zasady, w przypadku gdy:
- przepisy ustawy o podatku...

Wydanie: 11/2008, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail