Tyniec otwarty na turystów

Opactwo benedyktyńskie w Tyńcu jest jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc w Polsce. W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica powrotu benedyktynów po ponadstuletniej przerwie do ruin swego klasztoru. Obecnie opactwo jest miejscem, w którym trwa wieloraka działalność, od wydawniczej przez naukową, translatorską po prowadzenie domu rekolekcyjnego.W ostatnich latach po przeprowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę prac przy odbudowie klasztoru, Tyniec stał się miejscem otwartym na turystów i pielgrzymów. W dniach 17-18 marca miało miejsce jedno z licznych spotkań, jakie mają w tym roku uświetnić rocznicę powrotu benedyktynów do Tyńca. W jego trakcie goście mieli okazję zapoznać się z działalnością mnichów, ale również zwiedzić klasztor, w tym miejsca niebędące na co dzień dostępne dla turystów. Pokazano też prezentację, która przybliżyła zaproszonym gościom niezwykły projekt, jakim było dokończenie odbudowy klasztoru.Opactwo jest niezwykłym przykładem połączenia wielowiekowej tradycji i atmosfery klasztornej z otwarciem na świat i gości. Mnisi nie tylko przyjmują i oprowadzają wycieczki oraz gości przybyłych do domu rekolekcyjnego w poszukiwaniu spokoju i pogłębianiu wiary, ale również prowadzą sklep z wyrobami zakonnymi. Do tego pomyślano o ofercie skierowanej do organizatorów turystyki, którzy mogą przy współpracy z zakonnikami umieszczać wizyty w opactwie w programach imprez.

Miejsce to stało się niezwykłym punktem na mapie turystycznej Małopolski. Dowodem na to są nagrody, jakie benedyktyni otrzymują za swoją działalność na polu turystyki. Pod koniec ubiegłego roku była to nagroda Krakowskiej Izby Turystyki "Odys" oraz nagroda w 2. edycji konkursu architektonicznego "Kraków bez barier" organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. W bieżącym roku w związku z obchodami odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń, które mają uświetnić te obchody.

Wydanie: 12/2008, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail