Szybko i ekologicznie - przyszłość kolei

Kolej jest w zasadzie najstarszym środkiem transportu zbiorowego. Pomimo upływu czasu nie tylko nie zestarzała się, ale zaczyna przeżywać renesans. W sytuacji, gdy coraz ważniejszy staje się aspekt ekologiczny, pociąg okazuje się trudny do zastąpienia. Jeśli do tego dołączymy najnowsze technologie, to wówczas otrzymamy szybką kolej, która rozwija się w Europie bardzo dynamicznie i wydaje się być przyszłością transportu na średnich trasach

rt_2009_04-54.jpg


Kolej jest najbardziej energooszczędnym środkiem transportu lądowego. Przykładowo francuska szybka kolej TGV wyrzuca do atmosfery 5,7 g dwutlenku węgla, by przewieźć jednego pasażera na dystansie jednego kilometra. Tymczasem transport drogowy emituje go 111 g, a lotniczy 180 g. Transport kolejowy przyczynia się zaledwie do 0,5 proc. ogólnej emisji dwutlenku węgla powodowanej przez cały transport.


Wzrastająca ruchliwość Europejczyków nie pozostawia złudzeń co do ograniczenia przewozów osobowych. Wolność przemieszczania się jest zresztą jednym z wyróżników i atutów społeczeństw europejskich. Z drugiej strony problemy ekologiczne oraz energetyczne powodują, że poszukuje się możliwości na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii.

Kolej jest w tym przypadku korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności kolei dużych prędkości. W przypadku Unii Europejskiej znaczenie tego środka transportu wzrasta wraz z rozszerzaniem się terytorium Unii. Do tego dochodzi fakt znacznego ożywienia regionów, do których dociera szybka kolej. W związku z tym wydaje się, że ten rodzaj transportu będzie się w najbliższym czasie dynamicznie rozwijał, pomimo niezwykle wysokich kosztów, jakich wymagają inwestycje w infrastrukturę.

Zdecydowanym liderem (zapewne nie tylko z powodu najdłuższej tradycji) są tu koleje...

Wydanie: 12/2008, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail