Kolej Transsyberyjska Pociągiem przez Syberię

rt_2009_04-55.jpgLiczący ponad 9000 kilometrów szlak Kolei Trans-syberyjskiej to legenda, która co roku przyciąga rzesze turystów. Niektórzy z nich decydują się na udział w wycieczce nad Bajkał czy do Mongolii tylko po to, by doświadczyć kilkudniowej jazdy pociągiem przez niekończące się przestrzenie Syberii. Co tak naprawdę kryje się pod tajemniczym pojęciem Transsyb? Jak wygląda podróż tym słynnym pociągiem i w jaki sposób biura turystyczne mogą ją wykorzystać w swoich ofertach?


Pociągi i wagony Linią Kolei Transsyberyjskiej kursują liczne składy pasażerskie, które pokonują całą jej trasę albo krótsze odcinki pomiędzy poszczególnymi miastami. Flagowym pociągiem jest oznaczona numerami 1 oraz 2 "Rossija" (wagony pomalowane w barwy flagi narodowej), łącząca Moskwę z Władywostokiem. Jest to jeden z tzw. pociągów firmowych (firmiennyj), jakimi są także "Bajkał" (Moskwa-Irkuck), "Sybiriak" (Moskwa- -Nowosybirsk) czy pociąg nr 3/4 relacji Moskwa-Pekin.

Jeżdżą one najszybciej, mają najnowsze i najlepiej wykończone wagony oraz odznaczają się najlepszym standardem obsługi i najwyższymi cenami biletów. Niższe kategorie pociągów to pospieszne (skoryj), które są najliczniejsze i najpopularniejsze, oraz osobowe (passażyrskij). Trasę z Moskwy do Irkucka "Bajkał" pokonuje w nieco ponad trzy doby, a pociągi osobowe jadą ten sam odcinek nawet cztery albo pięć dób.

Wagony dzielą się na klasy, które określane są słownie, a nie numerami (niektóre biura podróży próbują numerować klasy, ale powoduje to tylko zamieszanie): - Kupiejnyj (symbol "K") - wagony z 4-osobowymi przedziałami sypialnymi, mieszczące 36 pasażerów. W każdym przedziale miejsca ułożone są piętrowo naprzeciw siebie. Przestrzeń na bagaż znajduje się pod dolnymi łóżkami oraz nad wejściem do przedziału. Miejsca w przedziałach przydzielane są niezależnie od płci. Są to najczęściej wykorzystywane wagony przy organizacji imprez turystycznych, co skutkuje tym, że w sezonie letnim kupiejnyje bywają wypełnione zachodnimi turystami, którzy kiszą się we własnym sosie.


Na nikogo nie czeka! Przeważnie pociągi Kolei Transsyberyjskiej kursują ściśle wg rozkładu. Składy odjeżdżają ze stacji o czasie, na nikogo nie czekając. Podczas kilkunastominutowych postojów lepiej więc nie robić wycieczki na miasto, tylko trzymać się w pobliżu swojego wagonu. Przypadki pasażerów, którzy zmuszeni są gonić swój pociąg, nie należą do rzadkości.


- Luks (symbl "L") - wagony z 2-osobowymi przedziałami sypialnymi, najbardziej komfortowe. Znajdują się tylko w składach najlepszych pociągów i jest ich niewiele. - Płackartnyj (symbol "P") - bezprzedziałowe wagony sypialne, mieszczące 54 pasażerów. Miejsca ułożone są piętrowo, część z nich ulokowana jest w poprzek wagonu, a część wzdłuż przejścia. Jazda takimi wagonami sprzyja poznawaniu ludzi i integracji ze współpasażerami, jest też stosunkowo bezpieczna, bo wszystko dzieje się na oczach sąsiadów.

rt_2009_04-57.jpg

Przy organizacji imprez...

Wydanie: 12/2008, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail