Transport - możliwości dotacji

Polskie drogi podziurawione są jak szwajcarski ser. Ich stan ma olbrzymi wpływ na rozwój turystyki, bo trudno zapraszać turystów w regiony, gdzie nie można dojechać. Ten stan rzeczy mogą zmienić dotacje i inne subwencje z Unii Europejskiej


rt_2009_04-50.jpg


Polskie drogi podziurawione są jak
szwajcarski ser. Ich stan ma olbrzymi wpływ na rozwój turystyki, bo
trudno zapraszać turystów w regiony, gdzie nie można dojechać. Ten stan
rzeczy mogą zmienić dotacje i inne subwencje z Unii Europejskiej 
W latach 2004-2006 był to Sektorowy Program Operacyjny Transport (SPOT). W obecnym okresie programowania budżetowego wsparcie transportu odbywa się w ramach największego w historii UE Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ).


Budżet UE w latach 2007-2013

Na inwestycje transportowe w Polsce dofinansowywane z Unii Europejskiej w latach 2007 - 2013 przewidziano kwotę 19,4 mld euro, z czego ponad 11 mld euro przeznaczonych jest na budowę i modernizację dróg, a blisko 5 mld euro - na rozwój transportu kolejowego. Transport otrzymał największe wsparcie spośród pozostałych sektorów skupionych w PO IiŚ.


Ma być szybciej...

Ze środków przeznaczonych na Działanie 6.1 Rozwój sieci drogowej TEN-T (trans - European Transport Network) wybudowane będą autostrady, obwodnice, drogi ekspresowe. Chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu przejazdu w ruchu tranzytowym i w połączeniach między dużymi miastami w kraju, a także przebudowę nawierzchni dróg międzynarodowych. Zmodernizowane sieci transportowe, jak też budowa nowych, odgrywają istotną rolę w rozwoju spójności terytorialnej. Ponadto stanowią podstawowe, obok infrastruktury noclegowej, zaplecze dla rozwoju turystyki zarówno krajowej jak i zagranicznej. Rozbudowa sieci drogowych wpływa na wzrost atrakcyjności terenów dotychczas biedniejszych, które zwykle posiadają słabe połączenia z innymi częściami kraju. Skrócenie czasu przejazdu znacznie podnosi ich atrakcyjność i stwarza większe możliwości umieszczenia ich w ofercie turystycznej.


Z 15 priorytetów planowane wydatki w obszarze transportu przedstawiają się następująco: Priorytet 6: Drogowa i lotnicza sieć TEN-T - 10 548,3 mln euro (w tym 8 802,4 mln euro z Funduszu Spójności - FS) Priorytet 7: Transport przyjazny środowisku - 12 062,0 mln euro (w tym 7 676,0 mln euro z FS) Priorytet 8: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe - 3 465,3 mln euro (w tym 2 945,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego EFRR) Priorytet 14: Pomoc techniczna - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - 220,9 mln euro (w tym 187,8 mln euro z...

Wydanie: 12/2008, FINANSE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail