Światowa Turystyka a kryzy

UNWTO podała, że sytuacja na światowym rynku turystycznym wciąż się pogarsza, głównie z powodu światowego kryzysu. W styczniu i lutym tego roku nastąpił spadek w ruchu turystycznym o 8 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jak prognozują eksperci UNWTO, trend spadkowy prawdopodobnie utrzyma się do końca roku i dotknie sektora turystycznego na całym świecie.


Wyjątek stanowić będą: Afryka i Ameryka Środkowa i Południowa, które mają szansę osiągnąć wzrost w wysokości 3-5 proc. W skali globalnej prognozuje się w bieżącym roku spadek w ruchu turystycznym pomiędzy 2 a 3 proc. Wiele krajów podejmuje rozmaite działania (głównie w sferze podatkowej i finansowej) mające na celu zapobieganie skutkom kryzysu w branży turystycznej.


Najczęściej stosowane są różne formy ulg podatkowych. Inną formą wsparcia dla branży są rozmaite systemy wsparcia finansowego oraz inwestycje w infrastrukturę. - Jednym z największych wyzwań w czasie kryzysu jest nietracenie z oczu długoterminowych celów, takich jak zmniejszanie bezrobocia i zmian klimatycznych - podsumował prognozy Taleb Rifai, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki.


Zdaniem ekspertów organizacji po kryzysie branża turystyczna powinna być zdrowsza i silniejsza, choć nadal trudno przewidzieć dokładny rozwój sytuacji. UNWTO zachęca rządy, by w swoich programach antykryzysowych umieszczały turystykę jako jedną z kluczowych dziedzin, mogącą przyczynić się do spadku bezrobocia i wzrostu konsumpcji.

Wydanie: 1/2009, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail