SPA - dodatek czy motyw główny

Turyści wyjeżdżają obecnie na krócej, jednak robią to częściej i - co za tym idzie, chcą wypoczywać intensywnie. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się usługi SPA.

rt_2009_05-32.jpg

Dawniej wszelkiego rodzaju zabiegi prozdrowotne związane były tylko z miejscowościami uzdrowiskowymi i po skierowaniu przez lekarza. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ośrodki SPA często zlokalizowane są wręcz z dala od ośrodków sanatoryjnych. Z kolei usługi sanatoryjne świadczone są coraz częściej nie tylko w przypadku skierowania do sanatorium przez lekarza. Co za tym idzie - znacznie wzrósł standard świadczenia tychże usług.


Centrum czy dodatek...

W przypadku oferty SPA mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem tej branży usług. Podstawowym powodem jest wspomniana wcześniej zmiana sposobu spędzania urlopów przez statystycznego turystę. Spowodował on tworzenie jak najbardziej kompletnych ofert, by potencjalny klient mógł skorzystać za jednym krótkim pobytem z maksymalnie dużej ilości usług. Stworzenie podstawowej oferty SPA ma tę zaletę, że jej udostępnienie nie jest uzależnione od lokalizacji obiektu. Jest więc doskonałym uzupełnieniem w zasadzie każdej oferty, czy to konferencyjnej czy typowo wypoczynkowej. Sprawdza się zarówno w położonych "z dala od cywilizacji" jak i typowo miejskich hotelach. W tej sytuacji trudno jednak mówić o ośrodku SPA. Jest to raczej hotel, ośrodek, którego częścią oferty (zwykle nie najważniejszą!) jest możliwość skorzystania z większej lub mniejszej gamy usług odnowy biologicznej. Jednak by nazwać dane miejsce ośrodkiem SPA w pełnym tego słowa znaczeniu, potrzeba jednak czegoś jeszcze.


Polskie uzdrowiska Polska znajduje się na siódmym miejscu w Europie pod względem ilości uzdrowisk. Jest ich w sumie 44. Generalnie możemy podzielić polskie uzdrowiska biorąc pod uwagę: położenie geograficzne: uzdrowiska nizinne, położone do 200 m n.p.m., uzdrowiska nadmorskie, położone w odległości nie większej niż 3 km od brzegu morza, uzdrowiska podgórskie, położone od 200 do 400 m n.p.m., uzdrowiska górskie, położone od 400 do 800 m n.p.m. Podział ze względu na występujące naturalne surowce lecznicze: zdrojowiska - uzdrowiska posiadające wody lecznicze, uzdrowiska borowinowe - oparte na leczeniu borowiną, uzdrowiska mieszane - posiadające wody lecznicze i borowinę.


Czy woda wystarczy...

Co prawda definicja encyklopedyczna mówi, iż termin SPA jest skrótem od łacińskiej sentencji sanus per aquam - zdrowie przez wodę, jednak postawienie jaccuzi nie wystarczy. Niewątpliwie korzenie usług typu SPA tkwią w tradycyjnej ofercie sanatoryjnej, gdzie właśnie leczenie wodą (balneoterapia) było podstawowym zabiegiem. SPA ma poprawiać stan zdrowia i przede wszystkim samopoczucie.


Nie ma jeszcze w Polsce oficjalnej formy certyfikacji czy kategoryzacji obiektów tego typu, by nazwa obejmowała ściśle określony zakres usług. Byłoby to znaczne ułatwienie, które systematyzowałoby ofertę...

Wydanie: 1/2009, HOTELE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail