Statystyki lotnisk w Polsce

Początek roku nie był dobry dla lotnisk międzynarodowych. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że miesiące wakacyjne przyczynią się do odrobienia strat i całkowity bilans na koniec roku nie będzie aż tak zły. Nie oznacza to, że nastąpi nagła poprawa i liczba obsłużonych pasażerów wzrośnie. Za sukces uznać będzie można fakt jednocyfrowego spadku obsłużonych pasażerów. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące międzynarodowych portów lotniczych.


Bydgoszcz
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego
Port Lotniczy Bydgoszcz
Al. Jana Pawła II 158,
85-151 Bydgoszcz
tel.: +48 52 365-47-00
email: obsluga_pasazera@plb.plPrzepustowość lotniska oceniana jest na 200 tys. pasażerów. Oddany do eksploatacji w 2004 r. terminal posiada 7 stanowisk odprawy. Lotnisko ma stałe połączenia z Warszawą, Łodzią, Gdańskiem, Birminhgam, Londynem, Liverpoolem, Dublinem, Kopenhagą, Wiedniem i Diisseldorfem.


Inwestycje

Za fundusze pozyskane z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w latach 2007-2013 wykonane zostaną m.in. następujące inwestycje: Przedłużenie i modernizacja pasa startowego, dróg kołowania oraz systemów oświetlenia. Modernizacja i rozbudowa płyt postojowych samolotów wraz z miejscem do odladzania. Plany rozwoju obejmują także zagospodarowanie terenów przyległych do portu oraz najbliższego otoczenia, uruchomienie restauracji oraz lepsze wykorzystanie tarasu widokowego.Gdańsk
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
ul. Słowackiego 200,
80-298 Gdańsk
tel.: +48 58 348 11 11,
faks: +48 58 345 22 83
www.airport.gdansk.pl

rt_2009_08-30.jpg


W zasięgu lotniska zamieszkuje około 2,5 mln osób. Dominującą grupę pasażerów odlatujących z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy stanowią Polacy (ponad 38% wszystkich pasażerów). Kolejną grupę pod względem liczebności stanowią Niemcy (17%) oraz Skandynawowie (9%). Lotnisko jest zapasowym dla największego polskiego lotniska międzynarodowego - warszawskiego Okęcia.


Inwestycje

Lotnisko jest jednym z kluczowych portów lotniczych dla organizacji Euro 2012 i w najbliższym czasie ma zostać rozbudowane. Do roku 2011 powstać ma nowy terminal, który umożliwi obsługę 5 mln pasażerów rocznie. W połączeniu z obecnym terminalem da to możliwość obsługi 7 mln pasażerów rocznie. Powstać ma również nowa droga kołowania. Całkowity koszt przebudowy szacowany jest na 500 mln zł.Katowice
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
ul. Wolności 90,
42-625 Ożarowice
tel.: +48 32 39 27 200,
faks: +48 32 39 27 376
www.katowice-airport.com

rt_2009_08-31.jpg

W zasięgu lotniska mieszka około 11 mln osób. Lotnisko w Pyrzowicach jest najwyżej położonym lotniskiem międzynarodowym w Polsce. Operuje z niego 34 przewoźników.

Inwestycje

W roku 2007 oddano do użytku terminal pasażerski B. Kluczowa dla dalszego rozwoju lotniska ma być inwestycja w połączenie kolejowe Katowice - Pyrzowice, jednak realizacja tej inwestycji nie zależy od władz lotniska i dotychczas nie została podjęta ostateczna decyzja co do jej...

Wydanie: 4/2009, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail