Dokąd lecimy

Bieżący rok jest bez wątpienia jednym z trudniejszych w branży lotniczej w przeciągu ostatnich lat. Pomimo że poprzednie, bardzo optymistyczne prognozy na przyszłość zostały skorygowane, w długiej perspektywie ruch na polskich lotniskach będzie wzrastał. Zgodnie z przewidywaniami ruch na polskich lotniskach w pierwszym półroczu bieżącego roku był mniejszy niż w tym samym okresie w roku 2008.


rt_2009_08-13.jpg


Spadek liczby obsłużonych pasażerów wynosił w skali całego kraju 12,4 proc. Największy procentowy spadek zanotowały lotniska największe. W przypadku zdecydowanego lidera, jakim jest warszawskie Okęcie, spadek ten wyniósł 16,36 proc. Najmniejszy spadek zanotowano na rzeszowskim lotnisku. Ubyło tam jedynie 0,83 proc. pasażerów, przy czym nastąpił tam wzrost ilości operacji lotniczych, i to aż o prawie 10 proc. W przypadku niemal wszystkich lotnisk spadek operacji lotniczych był wyraźnie mniejszy niż spadek liczby obsługiwanych pasażerów.


Na tym tle wyróżnia się łódzkie lotnisko, gdzie zanotowano aż 16-proc. wzrost operacji przy ponad 9-proc. spadku liczby pasażerów. Nie jest to dobra wiadomość szczególnie dla linii lotniczych - oznacza bowiem, że pomimo zmniejszania siatki połączeń, obłożenie na zachowanych liniach spadło. Może to być w dłuższym okresie niebezpieczne, szczególnie dla przewoźników w gorszej sytuacji finansowej. Brak rozróżnienia na operacje cargo i pasażerskie w pewnej mierze zaciemnia ten obraz. Nie ulega jednak wątpliwości, że tendencja jest dla przewoźników niekorzystna.


Nie ma gdzie lądować

Polska jest krajem ze zbyt małą liczbą lotnisk pasażerskich w stosunku do potencjału. Regularny ruch pasażerski międzynarodowy obsługiwany jest przez 11 lotnisk. Dwunaste z nich, lotnisko Szczytno-Szymany, zawiesiło swoją działalność i od roku 2004 nie obsługuje ruchu pasażerskiego, choć formalnie jest to możliwe. Na tę stosunkowo niewielką liczbę portów lotniczych nakładają się ogromne dysproporcje zarówno w liczbie obsłużonych pasażerów, jak i rozłożeniu portów lotniczych na terenie kraju. Trzy największe porty w Warszawie, Krakowie i Katowicach obsłużyły w pierwszej połowie tego roku około 70 proc. (70,53...

Wydanie: 4/2009, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail